Faizsiz konut sistemi BDDK gözetimine giriyor

Faizsiz konut sistemine yönelik yasa teklifi kabul edildi.

19 February 2021
Faizsiz konut sistemi BDDK gözetimine giriyor Faizsiz konut ve araba satan şirketlere denetim artıyor. Bu şirketlere asgari 100 milyon lira sermaye şartı getiren, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) denetimine alan yasa teklifi, TBMM Sanayi Ticaret Komisyonu'nda önceki gün kabul edildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, söz konusu yasa teklifinin görüşüldüğü komisyonda bilgiler paylaşan Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, bu sektörde yasal düzenleme ihtiyacı olduğunu belirterek, geçmişte bankacılık sektöründe yaşanan olumsuzlukların benzerinin yaşanmaması için bu şirketlerin belirlenen kurallar çerçevesinde bankalar gibi BDDK’nın gözetimine gireceğini ifade etti.

SERMAYE ŞARTI DA GETİRİLDİ

Yeni yasanın detaylarından bahseden Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül Gül, sermaye şartı getirildiğini ve sektöre girme şartlarının belirlendiğini belirterek, "Aynı bankalar gibi sektöre giriş ve çıkış noktasında bir problem olursa, o problemin düzeltilmesi sağlanacak, düzeltme mümkün değilse, kötü çalışan ya da suça kayan mekanizmalarda da bir anlamda savcılığa intikal ettirecek bir denetim, gözetim faaliyeti yürütülecek. Burada toplanan paraların o amaç doğrultusunda toplanması ve o amaca yönelik olarak da harcanmasına yönelik bir anlayışla doğdu" ifadelerini kullandı.

Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra geçiş sürecinin önemli olduğuna dikkat çeken Gül, "Bu süre içerisinde bunu kötü niyetli şekilde kullanan yahut da hesabını kitabını bilmeden, reklamda veya farklı alanlarda bu paraları kullananlar varsa, onların tespiti önem arz ediyor. Burada MASAK'la veya diğer kuruluşlarla da çok yakın temas halindeyiz" diye konuştu.

"100 YAKIN FİRMA VAR"

Yasa teklifi hakkında konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben ise çalışmalar başladığında 12 firma varken çalışma tamamlandığında sayının 29'a çıktığını dile getirdi.

Bu sektörde faaliyet gösteren firma sayısının Anadolu'nun çeşitli illerine yayılarak arttığını belirten Akben, Ticaret Bakanlığı kayıtlarında 45 şirket görünmekle birlikte, emlakçı ya da başka sıfatlarla yaklaşık 100'e yakın firmanın olduğunu sözlerine ekledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum