Fatih'te 10 bin bina yenilenecek

İstanbul'un Fatih ilçesinde tarihi noktalara uzaktaki binaların dönüşümünün önü açıldı.

06 October 2020
Fatih'te 10 bin bina yenilenecek İstanbul'da bina yaşı yüksek olan ilçeler arasında gösterilen Fatih'te bu bakımdan kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. İlçede tarihi alana uzak 10 bin binanın hak kaybı olmadan sahipleri tarafından yenilenebileceği belirtildi. Söz konusu kararın Fatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Koruma Kurulunca alındığı kaydedildi.

AA'nın aktardığı habere göre, konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, 1990'lı yılların ortasından itibaren 2005-2012 planları da dahil olmak üzere Fatih'te bir yasaya göre inşa edilmiş iskanı olan binaların haklarının azaltıldığını belirterek, "Bu şu demek, düşünün ki bir apartman var, üzerinde 5 kat var ve 10 tane daire var. Bu apartman da yasal bir şekilde yapılmıştı, herkesin hakkı ve tapusu var. Biz bu insanlara, bu planlara göre şunu söylüyorduk, 'Eğer evinizi yenilecekseniz 10 daire yapamazsınız, 6 daire yapabilirsiniz'. Böyle olunca vatandaşımız haklı olarak 'Peki kimin 4 dairesi? Nasıl bu işi çözeceğiz' dediğinde bu işin içinden çıkılmıyordu" ifadelerini kullandı.

MERKEZDEKİ BİNALARA İZİN ÇIKTI

Fatih'te 45 bin binanın bulunduğunu, bu binaların 10 bininin tarihi özellik taşıyan binalar olduğunu belirten Başkan Turan, yeni düzenlemede tarihi eserlere yakın binaları bir kenarda tuttuklarını ifade etti.

Kalan 10 bin binanın ise yaşamın içinde tarihi alana uzak binalar olduğunu aktaran Turan, "Bu binalara bir imar artışı vermiyoruz. Mevcut imar haklarına göre, geçmişte evlerini yasaya göre yapmışlarsa o yasaya göre yapılmış evlerini yenilemelerine imkan tanıyan bir plan notu çalıştık. Bu, hem ilçe meclisi hem Büyükşehir Meclisi'nden hem de koruma kurulundan oy birliğiyle geçen bir karar haline geldi. Bu sevindirici bir şey İstanbul için. Bu 10 bin binada yaşayan bütün vatandaşlarımız bu plan notuyla beraber dilerlerse evlerini hak kaybı olmadan yenileyebilecekler" şeklinde konuştu.

İMAR HAKLARI VERİLMEYE BAŞLADI

Belediyenin söz konusu binalardaki vatandaşlara imar haklarını vermeye başladığı bilgisini aktaran Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, "Yoğun bir şekilde de vatandaşlarımız gelmeye başladı. Bir hafta içinde 60 kişi ile görüştü arkadaşlarımız. Gelen vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz, ne yapabilecekleri, nasıl yapabilecekleri konusunda. Yine onlara şu imkanları da anlatıyoruz binaların zaten çoğu riskli binalar. Riskli olduğu için bir harç ödemelerine gerek yok. Biz onları yönlendiriyoruz. Riskli bina evraklarını alıyorlar. Dilerlerse bakanlığımızın riskli binalara verdiği 1,5 yıl süreli kira yardımı var. Kira yardımından faydalanmayan vatandaşlar, kredi kullanırsa bakanlığımızın kredi faizi desteği var" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum