Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı Son Durum

İstanbul Kadıköy'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

21 Ağustos 2015
Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı Son Durum

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın akıbeti ne olacak? Yapılaşmaya açılması beklenen bölgede son durum ne? İşte yanıtı...

Koç Holding'in 664 milyon dolarlık teklifle satın aldığı sonrasında ise işletmesinden çekildiği Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nca yeni bir planla karşı karşıya kalmıştı.

İBB'nin, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nda imara açılmasına imkan sağlayan söz konusu plan, 17 Mart tarihinde onaylanmış ve 27 Mart 2015 ile 27 Nisan 2015 tarihleri arasında askıya çıkarılmıştı.

Plan doğrultusunda Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı imara açılacak, bölgeye otel ve ticaret alanı inşa edilecekti. Durum belirsizliğini korurken Kadıköy Belediyesi'nin kampanyası da devam ediyor.

Ancak Kadıköy Belediyesi ise bir kampanya başlatarak yapılaşmanın önüne geçmek için imza toplamaya devam ediyor. 2. derece doğal sit ve 3. derece arkeolojik sit alanı olan Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı, 1. derece doğal sit alanı olan Fenerbahçe Yarımadası'nın da komşusu olması sebebiyle yapılaşmaya karşı çıkılıyor.

15 BİN METREKARELİK İNŞAAT ALANI

Söz konusu plan doğrultusunda toplamda 115 bin 469 metrekare büyüklüğündeki Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nda 15 bin metrekarelik inşaat alanı oluşturulabilecek. Bu alan yeraltı otoparkı ile yapılacak otel ve ticaret alanı sahil bandının Kadıköylülerin kullanımına kapatılması anlamına geliyor.

664 MİLYON DOLARA ALMIŞTI

Kalamış Fenerbahçe Yat Limanı, 2011’de özelleştirme kapsamına alınmıştı. Yat limanına ait koruma amaçlı imar planları ise 2013’te hazırlandı ve onaylandı. Özelleştirme Yüksek Kurulu tasdikli bu planlara yapılaşma yoğunluğu getireceği için Kadıköy Belediyesi itiraz etti ve dava açtı.

Danıştay Altıncı Dairesi, 2014’te planlar hakkında yürütmenin durdurulması kararı verdi. Kadıköy Belediye’sinin olumsuz görüşüne rağmen Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’na ait imar planı tekliflerini Özelleştirme Yüksek Kurulu mart ayında onayladı.

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nı Koç Holding bünyesindeki Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri Anonim Şirketi 664 milyon dolara almıştı. İhalede en yüksek ikinci teklifi ise Safi Gayrimenkul vermişti. Setur'un da işletme bedelini kazandığı liman hakkında belirsizlik sürüyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat