Fethiye’de Kayaköy’ün İsmine Halk Karar Verecek!

Muğla Fethiye'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

17 Eylül 2015
Fethiye’de Kayaköy’ün İsmine Halk Karar Verecek!

Kayaköy Mahallesi’nin ismini 20 Eylül 2015 Pazar günü yapılacak referandumla bölge halkı karar verecek…

Fethiye Belediye Meclisi, Kayaköy Mahallesinin isminin “Kayı” olarak değiştirilmesiyle ilgili talep üzerine, en iyi kararı bölge halkının vereceği düşüncesiyle, Kayaköy’de mini referandum kararı vermişti. Oy birliği ile alınan karar doğrultusunda, 20 Eylül 2015 Pazar günü Kayaköy’de referandum yapılacak.

Referandum için hazırlıklar tamamlanırken, oy kullanma işlemi saat 08.00 ila 17.00 arasında yapılacak. Bölge sakinlerinin vereceği kararla mahalle ismi ya Kayaköy olarak kalacak ya da Kayıköy olarak değiştirilecek.Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesini öngören dilekçesini Mart ayı olağan meclis toplantısında görüşmüştü.Kayaköy sakinleri Köyün isminin yine Kayaköy olarak kalacağını belirtirlerken dedelerinden bu yana Kayaköy olan ismin değiştirilmesi yerine sorunlarının çözümlenmesini istediler.

Kayaköy sakinlerinden Cengiz Ekiz, "Kayaköy ismi ile uğraşılmasının anlamını bilemiyoruz. 100 yıldan bu yana Kayaköy olan Dünya’nın Kayaköy markası olarak bildiği köyümüzün adının değiştirilmesine karşıyız. Pazar günü referandum’da köyümüzün ismi yine Kayaköy olarak tescil edilecektir. Kayaköy ismi aynen kalacaktır.Değiştirilmesini istemiyoruz" diye konuştu.

Kayaköy Mahallesi sakinlerinden Cumhur Erçetin de, "Referandum’da hayır çıkacaktır. Kayaköy’ün ismi değişmeyecektir. Kayaköy’ün başta su, imar, gölet sorunları bulunmaktadır. Öncelikle bu sorunların çözümlenmesini bekliyoruz. Kayaköy ismi Dünyaca bilinmektedir. Referandum’da köyün ismi değişmeyecektir. Halkımız Kayaköy’lüdür isminin değişmesini istemiyor" dedi.

NEDEN KAYI?
Fethiye Belediye Meclisi, Yörük Türkmen araştırmacısı ve sosyal bilimler öğretmeni Eren Fehmi Eroğlu’nun, Kayaköy adının ’Kayı’ olarak değiştirilmesini öngören dilekçesini Mart ayı olağan meclis toplantısında görüşmüştü. Eroğlu’nun gerekçesi ise, Rum köyü Kayaköy'ün Osmanlı arşivlerinde 'Kayı' adında Türk köyü olduğu iddiası... İmar ve Diğer İşler Komisyonu tarafından incelenen ve referandum yapılması önerilen dilekçe, meclisin aldığı oy birliği kararıyla kabul edilmişti. Belediye meclisi Kayaköy mahallesinin isminin değiştirilip, değiştirilmemesiyle ilgili kararı Kayaköy sakinlerine bırakmış oldu. İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Üsküp'te yapılacak Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı

Üsküp'te yapılacak Tophane Merkez Camisi’nin temeli atıldı

TDV tarafından Makedonya'nın başkenti Üsküp'te inşa edilecek Tophane Merkez Camisi'nin temel atma ça

15 Eylül 2017


Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalı Prinzhorn Holding iştiraki Hamburger Containerboard, Kütahya’da 1 milyar TL yatırımla kâ

13 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat