Fi Yapı Asansör Kazasında Son Durum

İstanbul Esenyurt'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

04 Şubat 2016
Fi Yapı Asansör Kazasında Son Durum

3 kişinin ölümü ile sonuçlanan Fi Yapı asansör kazasında ihmaller zinciri iddiası öne sürülüyor. İşte son durum…

Fi Yapı tarafından Esenyurt’ta hayata geçirilen konut projesi inşaatında meydana gelen asansör faciasında 3 kişi hayatını kaybetmişti.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, Esenyurt'ta bir inşaat projesindeki asansör faciasıyla ilgili yaptığı incelemeler sonucu tespit ettiği ihmalleri açıkladı.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Güzey, kazanın yaşandığı binanın mühürlü olduğunu, asansörün paraşüt sisteminin çalışmadığını ve güvenlik kapısının bulunmadığını söyledi.

Beyoğlu'nda kameraların karşısına geçen TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç ve Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Güzey, 3 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan asansör kazasında tespit ettikleri ihmalleri anlattı.

YASALARA AYKIRI
Kazanın yaşandığı A9 bloğun 2014 yılında mühürlendiğini ve burada çalışma yapmanın yasalara aykırı olduğunu öne süren TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç, "Kazanın yaşandığı yerde, asansörün düştüğü bina mühürlü bir bina, çalışmaması gereken bir bina ama maalesef 3 tane işçimizi burada kaybettik" dedi.

PARAŞÜT SİSTEMİ ÇALIŞMIYORDU
Asansörlerde bulunan ve paraşüt sistem olarak adlandırılan fren sisteminin çalışmadığını iddia eden TMMOB Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkan Vekili Zafer Güzey ise "Asansör kabininin üzerinde bulunan fren mekanizması var. Bu kabin ne olursa olsun, motordan ayrılsaydı bile kendisini kilitleyecekti, düşmeyecekti. Bu da arızalıydı, çalışmıyordu. Kabinin üzerinde paraşüt sistemi mevcut ancak bakımsızlık yüzünden çalışmadığını tespit ettik" dedi.

GÜVENLİK KAPISI YOK
Birden fazla ihmalin olduğuna dikkat çeken Kuzey,, "Bu asansörde tüm güvenlik önlemleri bertaraf edilmiş durumda, güvenlik kapısı çıkarılmış, elektrik panosu uygunsuz bir şekilde monte edilmiş. Elektrik çarpmasından da bir iş cinayetine da maruz bırakabilirdi çalışanları. Asansörün bir kapısı çarpmanın etkisi ile dışarı fırlamış ama apartmana giriş çıkış yapılan kapısı hızlı iş yapılsın diye içerideki kapı çıkarılmış" diye konuştu.

Asansör kazalarında fazla yük bahanesinin öne sürüldüğüne dikkat çeken Kuzey, fazla yükten asansör düşmez dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.