• Emlak Haberleri
  • Fikirtepe'de inşa edilecek 15 bin konut piyasayı nasıl etkileyecek?

Fikirtepe'de inşa edilecek 15 bin konut piyasayı nasıl etkileyecek?

Fikirtepe'de hayata geçirilecek konutların bölge konut piyasasını etkileyebileceği belirtiliyor.

06 January 2021
Fikirtepe'de inşa edilecek 15 bin konut piyasayı nasıl etkileyecek? İstanbul Anadolu yakası Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe'de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları sonrasında büyük mağduriyetler doğmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu duruma müdahale ederek bölgedeki büyük dönüşümü başlattı. Yeni dönüşüm çalışmaları kapsamında Fikirtepe'de 15 bin yeni konut üretilecek.

Dünya'da yer alan habere göre, Fikirtepe'deki yeni konutların inşasına birkaç ay sonra başlanacak. Bu proje ile bölge konut stokunun yüzde 362 oranında artacağı belirtiliyor.

Fikirtepe'de hayata geçirilecek yeni proje ile 60 bin insanın bölgede yaşam sürmeye başlayacağı belirtiliyor. Hayata geçirilecek yeni konutların, Anadolu yakasındaki kiralık ve satılık konut piyasasını frenleyebileceği belirtiliyor.

"FİKİRTEPE'DE YENİ KURALLAR OLACAK"

Fikirtepe'nin merkezi konumda olduğunu, bu sebeple birçok şirketi kendisine çektiğini belirten Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği(GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, "Ancak Fikirtepe'de proje geliştiren firmalar, satışlarını ya oldukça uzun sürelerde tamamlayabildiler ya da hâlâ satış yapmaya çalışıyorlar. Diğer bir deyişle Fikirtepe, birçok gayrimenkulcü için 'acı tecrübe' oldu" diye konuştu.

Fikirtepe'deki yeni süreci değerlendiren Özcan, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecine TOKİ ve Emlak Konut GYO eliyle dahil olması, yeni bir oyun planı ve kuralları olacağını gösteriyor. Sürecin tek merkezden, belli bir planlama ve denge politikasıyla yürütüleceği anlaşılıyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'de her yıl minimum 800 bin yeni konut inşaatına ihtiyaç duyulduğunu belirten Özcan, İstanbul özelinde de kiraların, konut satış fiyatlarının belli bir seviyede tutulabilmesi için Fikirtepe gibi bölgelerdeki atıl durumdaki arsaların değerlendirilmesinin şehrin mekânsal ihtiyaçlarının giderilmesi için zorunlu olduğuna dikkat çekti. Fikirtepe'de inşaat çalışmalarının tekrar başlamasının konut piyasasına etkilerini değerlendiren Özcan, Anadolu yakasında konut fiyatlarını, kiralarını düşürmese bile fiyatların ve kiraların en azından belli bir seviyede tutulmasına fayda sağlayacağı düşüncesini paylaştı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum