Fikirtepe'de yeni imar planları askıya çıktı

Bakanlık tarafından Fikirtepe'de yürütülen büyük dönüşüm çalışması sürüyor.

06 March 2021
Fikirtepe'de yeni imar planları askıya çıktı İstanbul'un Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe bölgesinde uzun zamandır var olan kentsel dönüşüm problemine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı el attı. Vatandaşların mağduriyetini gidermek ve bölgede güvenli yaşam alanı oluşturmak adına Bakanlık, Emlak Konut aracılığıyla projeyi üstlendi. Fikirtepe'de 15 bin konut üretilecek.

AA'nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Yeni Fikirtepe'yi oluşturmak adına bölgenin yeni imar planını hazırladığı belirtildi. Askıya çıkarılan yeni plan kapsamında alanda terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmemiş projeler Emlak Konut tarafından hayata geçirilecek.

"HIZLI ŞEKİLDE ÖNLEM ALMAMIZ GEREKİYOR"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Sezayi Köse, 'Deprem Haftası' kapsamında İstanbul'da sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirdi.

Deprem tehlikesine karşı hızlı bir şekilde tedbir almak istediklerine dikkat çeken Köse, "Riskli alanlarda şu ana kadar yaklaşık 116 bin bağımsız birim var. Bu bağımsız birimlerin dönüşüm süreci etkin bir şekilde devam ediyor. Belediyeler, idarelerimiz ve Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlığımızın yetkili olduğu bölgeler bulunuyor. Tüm paydaşlar etkin bir şekilde koordinasyon sağlayarak dönüşüm sürecini hızlandırmak istiyor. Çünkü depremin ne zaman ne şekilde geleceğini bilemiyoruz. Bizim de hızlı bir şekilde önlemlerimizi almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

İstanbul'da 8 yılda yaklaşık 74 bin binada riskli yapı tespiti yapıldığını belirten Köse, bu binaların yıkım sürecinin tamamlandığına, bu sayede yaklaşık 1,5 milyon nüfusun can ve mal güvenliğinin sağlanmış olduğunu dile getirdi.

FİKİRTEPE'DE ÇALIŞMALAR 2023 YILINA KADAR TAMAMLANACAK

Fikirtepe için genel bir master planı hazırladıkları bilgisini paylaşan Köse, "Planda park alanlarını birleştirip büyük millet bahçesi dediğimiz nitelikli, vatandaşların rahat istifade edebileceği donatı alanları oluşturduk. Şehircilik anlamında yaşanabilir bir plan oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Geçen hafta planımız Bakanlığımızca onaylandı. Askı süreci başladı. 1 ay bir askı süreci var ondan sonra uygulama süreçlerine geçmiş olacağız.

Vatandaşlarımızın konutlarını tahliye ve yıkım sürecini bitirdiğimiz an tüm proje adasına birinci etap dediğimiz bölgeye inşa faaliyetlerine Emlak Konut Genel Müdürlüğü ile girmiş olacağız. İnşaat süreçleri de 2023 yılında tamamlanır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum