Finike Kapıçay Barajı Ülke Ekonomisine Yılda 44 Milyon Kazandıracak

12 Ocak 2016
PAYLAŞ
Finike Kapıçay Barajı Ülke Ekonomisine Yılda 44 Milyon Kazandıracak

Yapımı devam eden Antalya Finike Kapıçay Barajı tamamlandığında ülke ekonomisine 44 mliyon TL katkı sağlayacak…

Antalya Finike ilçesinde Gökbük Köyü sınırlarında yer alan Başgöz Çayı üzerinde yapımı devam eden Finike Kapıçay Barajı inşaat hızlı devam ediyor.

Tamamlandığında ülke ekonomisine yıllık 43 milyon 814 bin 100 TL katkı sağlaması öngörülen Antalya Finike Kapıçay Baraj inşaatında gelişen son nokta ile ilgili DSİ 13. Bölge Müdürü Turkay Özgür bilgi verdi.

DSİ olarak son 13 yılda Finike İlçesine 10 Milyon TL yatırımla 7 mahalle ve 4 bin dekar arazide taşkın kontrolünün sağlandığını belirten Özgür, Bölge Müdürlüğü tarafından Finike İlçesinde etüt çalışmaları devam eden ve ilerleyen zamanda tamamlanması planlanan Gökçeyaka- Alacadağ Sulaması ve Dağbağ Göleti ve Sulaması ile toplam 5 bin 170 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını ifade etti.

Finike Kapıçay Barajı inşaatında yüzde 41 fiziki gerçekliğe ulaştıklarını vurgulayan Özgür, projede kondüvi betonarme çalışmaları, gövde sıyırma kazısı ve Elmalı-Finike karayolu relokasyonu kazı çalışmaları devam ediyor dedi.

Özgür, “Finike Kapıçay Barajı ve Sulaması inşaatının tamamlanması ile birlikte bu bölgede ki 18 bin 700 da tarım arazisinin sulama suyu ihtiyacı karşılanacak ve 1,00 MW kurulu gücündeki santral ile yıllık 4,87 Milyon kwh enerji üretilerek ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Baraj tamamlandığında 2015 fiyatları ile dekar başına 2 bin 343 TL gelir artışı, Ülke ekonomisine ise yıllık 43 milyon 814 bin 100 TL katkı yaparak, 2 bin 244 kişiye de istihdam alanı sağlayacaktır." Şeklinde konuştu. İHA


"Finike Kapıçay Barajı Ülke Ekonomisine Yılda 44 Milyon Kazandıracak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap