• Emlak Haberleri
  • Firma temsilcileri konut satış rakamlarını değerlendirdi

Firma temsilcileri konut satış rakamlarını değerlendirdi

TÜİK tarafından Nisan 2018 konut satış verileri açıklandı. Satış rakamlarını sektörün önde gelen firmaların temsilcileri değerlendirdi.

18 May 2018
Firma temsilcileri konut satış rakamlarını değerlendirdi Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan 2018 konut satış verilerini açıkladı. Buna göre Nisan ayında Türkiye genelindeki konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 oranında düşüş göstererek 103 bin 87 oldu. Satış verilerini firma temsilcileri değerlendirdi.

"BUNDAN SONRAKİ RAKAMLARDA SIÇRAMA GÖRECEĞİZ"İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Nisan ayından sonraki rakamlarda yukarıya doğru sıçrama görüleceğini belirterek, "2018 Mart ayında Türkiye genelindeki, konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında bir azalma olmuştu, bu rakamın nisan ayında yüzde 9,9'a gerilediğini görüyoruz. Yıl başından bu yana düşüş trendinde olan konut satışları verilen teşvik ve desteklerden sonra artış trendine girecek. Hükümetin tapu harcı ve KDV oranlarını indirmesiyle başlayan ve bankaların da konut kredi faizlerini düşürme kararıyla süren hareketin meyvelerini mayıs ayı itibariyle görmeye başlayacağız. Buna ek olarak 15 Haziran'a kadar geçerli olacak gayrimenkul firmalarının uygulamaya aldığı konut fiyatlarında yüzde 20 indirim kampanyasıyla beraber rüzgar tersine dönecek" ifadelerini kullandı.

"DÜŞÜŞTE KONUT KREDİLERİNİN BÜYÜK ETKİSİ VAR"Keleş inşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, Nisan ayında görülen konut satışlarındaki düşüşte yüksek faiz oranlarına sahip konut kredilerinin etkisine dikkat çekerek, " Nisan ayında Türkiye genelinde konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 oranında düştü. Bu düşüşte konut kredilerindeki yüksek seyrin büyük etkisi vardı. Ancak KDV ve tapu harcı indirimleri ile konut kredilerindeki faiz indirimi önümüzdeki dönemde düşüşte olan konut sektörünü yeniden canlandıracaktır" ifadelerini kullandı.

Devletin attığı teşvik adımlarından sonra yatırımcıların da kampanya dönemini değerlendireceğini belirten Keleş, yabacılara konut satışında yakalanan yükselişe vurgu yaptı. Keleş, "Yabancılara satılan konut satışlarına baktığımızda ise bu ay geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 25,8 oranında bir artış gerçekleştiğini görüyoruz. Bu da yabancı yatırımcının ülkemize olan güveninin artarak devam etmesinin bir göstergesidir. Yabancılara konut satışında İstanbul yine ilk sırada yer aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Bursa, Trabzon ve Yalova izledi. Yabancıların ülkemizde konut yatırımına devam etmesi ülkemize yönelik olumsuz algı çalışmaların başarısız olduğunun kanıtıdır. Önümüzdeki dönemde de yabancı yatırımcının uzun yıllardır olduğu gibi yine Türkiye'de konut yatırımına devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"YENİ DÜZENLEMELER YATIRIMLARI ARTTIRACAK"Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çelik, başlatılan kampanyalar ile yatırımların artacağı düşüncesinde. Satışlarda görülen azalmanın teşviklerle düzeleceğini ifade eden Çelik, "Konut satışlarında yaşanan azalmanın; KDV indirimi, konut satışlarında gerçekleşecek yüzde 20 indirim ve kredi faiz oranının yüzde 1’in altına çekilmesiyle birlikte yeniden yükselişe geçeceğine inanıyoruz. Bu anlamda yapılan yeni düzenlemeler, gayrimenkul sektörüne yatırımları artıracaktır. Yabancılara satılan konut satışlarında ise; geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,8 oranında artış yaşandı. Nisan ayında yabancılara 2 bin 43 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancı yatırımcının ülkemize güveninin göstergesi olan bu artışın önümüzdeki dönemde ülke genelindeki konut satışlarındaki artışa da ivme kazandırmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

"YAZ DÖNEMİ HAREKETLİ GEÇECEK"İkiel Grup Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ekşi, Nisan ayında görülen düşüşün bir önceki aylara göre azaldığına dikkat çekti. Ekşi, "Bu konut satışlarındaki kıpırdamayı gösteriyor. Bundan sonra düzenlenen kampanyalar ve verilen desteklerle beraber sektör daha da hareketlenecek, stoklar eriyecek ve satışlar istenen seviyeye gelecek. Bundan sonra hem konut alıcısı hem de konut üreticisi harekete geçecek, piyasa hareketlenecek. Yaz mevsimi konut sektörü açısından son derece hareketli ve bereketli geçecek diye düşünüyoruz. Doların yükselmesi, vatandaşlık almak için yatırım tutarının düşürülmesi ve bankaların faiz oranını 0,98'e çekmesi de etkenler arasında. Dolayısıyla yurt dışı satışları; tatilin başlaması ve yurtdışındaki vatandaşların Türkiye ziyareti ile birlikte önümüzdeki aylarda yabancı yatırımcı oranının daha da artmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.

"TEŞVİKLERİN ETKİSİNİ GÖRMEYE BAŞLAYACAĞIZ"Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, başlatılan desteklerin etkisini önümüzdeki dönemlerde görmeye başlanacağını ifade etti. Üçüncü, "Sektörümüz adına 'piyasaya hareket katacak küçük destekler gerekiyor' demiştik. Tüm kesimler elini taşın altına koydu ve KDV indirimi ve tapu harçlarındaki düşüş sıçramanın ilk adımı oldu. Konut kredi faizlerinin psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına düşmesi ve ardından gayrimenkul firmalarının başlattığı yüzde 20 indirim kampanyası bugüne kadar bekleyen talebin alıma dönüşmesinde büyük itici güç olacaktır. Alınan tedbirler, önümüzdeki dönemde konut satışlarına arttırıcı etki yapacak ve mayıs sonu itibariyle bu etkiyi rakamlarda da görmeye başlayacağız" ifadelerine yer verdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum