Folkart Yapı'dan Basmane Çukuru açıklaması

Folkart Yapı, Basmane Çukuru'nun TMSF'ye iade edildiğini açıkladı.

14 May 2019
Folkart Yapı'dan Basmane Çukuru açıklaması İzmir'de Basmane Çukuru olarak bilinen Dünya Ticaret Merkezi arsası, 2016 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından ihale edilirken yapılan ihaleyi 80 milyon dolar teklifle Folkart Yapı kazanmıştı.

İhaleyi kazanan ve arsanın sahibi olan Folkart Yapı, çeşitli davalar sonrası arsaya inşaat izni çıkmayınca 30 ay yasal sürenin dolmasıyla birlikte arsayı TMSF'ye iade etti.

"UZUN SÜREDİR CİDDİ EMEK VERDİK"

Folkart Yapı'dan Basmane Çukuru'nun TMSF'ye iade edilmesine ilişkin bir açıklama geldi. Arsa üzerinde uzun zamandır çok ciddi emek harcandığının belirtildiği açıklamada, "İzmir’in ortak aklı çerçevesinde çözümünü hedeflediğimiz ve yasaların bize tanıdığı sınırlar içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ve katkılarıyla sürdürdüğümüz Basmane projemizde, yeni bir süreç yaşadık. Geçtiğimiz yıllarda yapılan, bizden başka bir şirketin katılmadığı, 80 milyon dolar karşılığında kazandığımız şeffaf bir ihale sonucu, yasal bütün sorumluluklarını yerine getirip Basmane’deki arsayı TMSF'den devralmıştık. İmzalanan ihale sözleşmesinde, şirketimize tanınan 30 aylık işe başlama süresi tamamlandığı için, TMSF ile sözleşmemiz karşılıklı sona ermiştir" ifadeleri yer aldı.

Yapılan açıklamada arsayı tamamen hukukun üstünlüğü ilkesine saygıyla, ihale şartnamesi sonrası imzalanan sözleşmeye sadık kalarak TMSF'ye iade edildiğinin altı çizilirken "Sözleşme süremiz sona erdiği için, projemiz geriye iade edilmiştir. Özellikle bilinmesi gereken nokta şudur ki, bu ‘iade’, herhangi bir kurum ya da kişinin talebiyle değil, tamamen ihale sözleşme hükümleri sonucu gerçekleştirilmiştir. Şirketimize sözleşme hükümlerinde tanımlanan işe başlama süresi, açılan davalar nedeniyle, bugüne dek bir türlü gerçekleştirilememiştir. Sonuçta dava, projemiz lehine sonuçlanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI SOYER'E TEŞEKKÜR

Açıklamada gelişmenin hayırlı olması temennisi bulunurken sürecin yeni İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile paylaşıldığı da belirtildi. Folkart Yapı tarafından Başkan Soyer'e duyarlılığı nedeniyle teşekkür edilirken "Tam 22 yıl önce sadece 'kat karşılığı' sözleşme ile 'Güç Birliği ve EGS’ye verilen Basmane’deki arsanın esas sahibinin İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğuna, özellikle dikkat çekmek isteriz. Yine İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bugüne dek sürece verdiği katkı nedeniyle, içten teşekkürü borç biliriz" ifadeleri kullanıldı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İNDER'in sektöre katkıları devam edecek

İNDER'in sektöre katkıları devam edecek

İNDER'de yeni yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

01 April 2021


Emlak Konut'un değerli arsasını DAP Yapı satın aldı

Emlak Konut'un değerli arsasını DAP Yapı satın aldı

Emlak Konut'un İstanbul Sarıyer'deki arsası, düzenlenen ihaleyle satıldı.

20 March 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum