Galataport Bu Bölgede Fiyatları İkiye Katladı

Karaköy, Galataport projesi ile adeta atağa kalktı. Bölgede fiyatlar 8 yılda 2,5 kat arttı...

16 Haziran 2016
Galataport Bu Bölgede Fiyatları İkiye Katladı Karaköy, Galataport projesi ile adeta atağa kalktı. Bölgede fiyatlar 8 yılda 2,5 kat arttı...

Karaköy bölgesinde saha araştırması gerçekleştiren EVA Gayrimenkul, beş yıl önce gayrimenkul fiyatlarında hızlı bir değer artışı göstermeye başlayan Karaköy bölgesinin, Galataport projesiyle birlikte atağa kalktığını ortaya koyuyor. Dünyanın önde gelen turizm bölgelerinden biri olmaya hazırlanan Karaköy'de otel projeleri yoğunluk kazanırken, konut fiyatlarında 8 yılda 2,5 kat artış yaşandığı belirleniyor.

EN BÜYÜK PATLAMA OTELCİLİKTE
Karaköy’de en büyük patlamanan otelcilik sektöründe yaşandığını belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Proje Koordinatörü Şefik Ercan Keskiner, birçok işyeri ve işhanının pansiyon ve hostel olarak işlevini değiştirdiğini, büyük oyuncuların ise otel projeleriyle Karaköy ve yakın çevresinde yatırım yaptıklarını ifade ediyor.

DÖNÜŞÜM 5 YIL ÖNCE BAŞLADI
Bölgede dönüşümün 5 yıl önce başladığına dikkat çeken Keskiner, semtte talebin en yoğun olduğu alanların Bankalar Caddesi, Kemankeş Caddesi ve Meclisi Mebusan Caddesi arasındaki arterler olduğunu, kötü bir imaja sahip olan Zürafa Sokak ve civarının da bu kervana katılmış olduğunu söyledi.

DÖNÜŞÜMLE BİRLİKTE POTANSİYELİEN KAVUŞACAK
Metrekare birim fiyatlarının dönüşümle birlikte 6 bin dolarları bulacağıın ifade eden Keskiner, Karaköy’ün dönüşümle birlikte beklenen potansiyele kavuşacağını belittti.

KRUVAZİYER TURİZMİNDE DÜNYADA İLK 3’E GİREBİLİR
Bölgeye olan Arap ilgisine de dikkat çeken Keskiner, Salı Pazarı Liman Projesi tamamlandığında Türkiye'nin 2 milyon civarında yolcuyla ilk 10'da yer aldığı kruvaziyer turizminde dünyada ilk üçe girmesinin mümkün olacağını belirtiyor.

OFİS BİNALARI OTELE DÖNÜŞÜYOR
Karaköy'ün köklü bir ticari geçmişe sahip olduğunu ve özellikle büyük sigorta şirketlerinin yoğun faaliyet gösterdiğini ifade eden Keskiner, ancak sigorta şirketlerinin binalarını otele dönüştürülmek üzere satmaları nedeniyle bölgede ofis kullanımının son derece azaldığını belirtiyor.

FİYATLAR 8 YILDA 2.5 KAT ARTTI
8 yıl içinde gerçekleşen 2 ihale sonrasında bölgedeki emlak fiyatlarının zirve yaptığını söyleyen Keskiner, 8 yıl önce 3000-4000 TL olan birim metrekare değerlerinin günümüzde 8.000 - 10.000 TL metrekare dolayında olduğunu söyledi.

Otorum tabanı 90 – 100 metrekare civarında olan 5 katlı bir binanın ortalama satış değerinin 3- 4,5 milyon dolar, deniz gören binaların ise 5 - 7 milyon dolar arasında değiştiğini kaydeden Keskiner, 8 yıl önce bölgede bu rakamların hayal bile edilemeyeceğini dile getiriyor.

KAR MARJI YÜKSEK
Bölgede kar marjı yüksek 40-50 m2’lik bir dükkanın devir ücretinin bile 100 - 150 bin TL dolayında olduğunu söyleyen Keskiner, sadece dükkândan çıkmak için bu rakamların istendiği bölgede birim metrekare değerleri açısından tırmanışın devam etmesinin kaçınılmaz bir süreç olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, bölgeye henüz son kullanıcıların yerleşmediğine dikkat çeken Keskiner, gayrimenkul alım satımlarında sirkülasyonun devam ettiğini söylüyor. Keskiner, EVA Gayrimenkul'ün bölgede gerçekleştirdiği saha araştırmasında, gayrimenkul yatırımı yapıp bir yıl içinde satışını gerçekleştiren yatırımcıların yaklaşık yüzde 50 civarında kar elde ettiklerinin altını çiziyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Daire Kartal’da 254 bin TL’ye ev sahibi olma fırsatı

Daire Kartal’da 254 bin TL’ye ev sahibi olma fırsatı

Kale Grubu’nun ilk konut projesi olan Daire Kartal, zengin sosyal donatılarıyla 254 bin TL’den alıcı

27 Temmuz 2017


300 bin kişi yaz tatili için villa kiraladı

300 bin kişi yaz tatili için villa kiraladı

Kaş, Kalkan ve Fethiye gibi bölgelerde turizme açılan 5 bin villada şimdiye kadar 300 bin kişinin ka

27 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat