• Emlak Haberleri
  • Gamze Özlü: Yeni İmar Yönetmeliği 1+1’lerin fiyatını artırdı

Gamze Özlü: Yeni İmar Yönetmeliği 1+1’lerin fiyatını artırdı

Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği değişikliğinin 1+1 dairelerin fiyatında arttırdığını söyledi.

11 October 2017
Gamze Özlü: Yeni İmar Yönetmeliği 1+1’lerin fiyatını artırdı Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nin değişikliği sektörde etkisini hissettirmeye başladı. Söz konusu değişikle birlikte özellikle imar projelerinden kaldırılan stüdyo dairelerden sonra en küçük daire unvanını alan 1+1 dairelerin fiyatı yeni yönetmeliğin etkisiyle yüzde 3 ile yüzde 5 oranında yükseliş gösterdi. Konuyla ilgili görüş bildiren Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü de fiyat artışının önümüzdeki yıl etkisini daha fazla göstereceğini dile getirdi.

Ekim ayının başında yürürlüğe giren yeni imar yönetmeliği ile konutta dönüşüm başlattı. Metrekare ölçülerinde revizyonlar yapan ve daireleri yeniden şekillendiren yeni imar yönetmeliği, stüdyo olarak tanımlanan 1+0 daireleri kaldırırken yeni tip konut projelerinde artık en küçük daire unvanı, minimum 28,50 metrekare olacak şekilde tasarlanacak 1+1 dairelere kaldı. Bu değişim yeni projelerde konut almak isteyenlerin de taleplerinde de değişikliğe yol açtı. Gayrimenkul Danışmanı Gamze Özlü, ilk değişim işaretlerini Nisan ayında veren yeni yönetmeliğin son 5 ayda talepleri ve fiyatları artırdığına belirtti. 1+0 dairelerin imar projelerinden kaldırılmasıyla küçük dairelere yatırım yapmak isteyenlerin 1+1 dairelere yöneldiğini aktaran Özlü, bu durumun son 5 ayda fiyatları yüzde 3 ile yüzde 5 oranında yükselttiğinin gözlendiğini vurguladı.

1+1’LERE TALEP İVME KAZANDI

Stüdyo dairelerin yeni imar planlarında yer alamayacak olmasının 1+1 daireleri alternatifsiz hale getirdiğine değinen Özlü, bu durumun fiyatlarda da ibreyi yukarı döndürdüğünü söyledi. Özlü “Hızlı kiralama ve satış özelliği olan stüdyo dairelerin yeni yönetmelikle kalkması 1+1 dairelerin fiyatlarında doping etkisi yaratmış oldu. Özellikle yatırımcıların ve ev sahibi olmak isteyen dar gelirlilerin yeni konut projelerinde gözdesi olan 1+1 dairelerde yaşanan talep büyük bir ivme kazandı. Talep artışı fiyatları da bu yönde etkiledi. Bu etki kendisini, yeni imar planının ilk işaretlerini verdiği Nisan ayından bu yana göstermeye başladı ve o günden bu güne fiyatlarda yüzde 3 ile yüzde 5 oranında bir artış yaşandı. Özellikle Anadolu yakasında Kurtköy-Pendik hattındaki yeni projelerde bu hareketlilik söz konusu. Ancak gayrimenkul satışlarında bu artış özellikle önümüzdeki yılda kendini daha çok hissettireceğe benziyor” diye konuştu.

“YATIRIM İÇİN BUGÜN YARINDAN KÂRLI”

Fiyat artışından etkilenmeyen bölgelerin de olduğunu belirten Gamze Özlü, yatırımcılara yönelik, “Yaşanan gelişmeler de göz önüne alındığında günümüzün en karlı yatırımı olan gayrimenkul her geçen gün değer kazanmaya devam ediyor. Özellikle Anadolu Yakası’nın pek çok noktasında cazip fırsatlar var. Bu nedenle yatırım yapmak isteyenler için bugünün yarından daha kârlı olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum