Gayrimenkul Pazarında Tehlike Çanları Çalıyor

25 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Gayrimenkul Pazarında Tehlike Çanları Çalıyor

Gayrimenkul firmalarının, yerli alıcıya ayrı yabancı alıcıya ayrı fiyat tarifesi uygulaması sektöre dair ciddi tehlikeler doğuruyor.

Gayrimenkul Pazarında Tehlike Çanları Çalıyor

Başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancıların Türkiye gayrimenkul pazarına ilgisi son yıllarda artıyor. Yabancılara ev satan bazı gayrimenkul firmaları, yerliye ayrı yabancıya ayrı fiyat tarifesi uygulayınca ciddi tehlike ortaya çıktı.

Yabancı müşterilerin inşaat şirketlerine güveninin sarsıldığını belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İnder) Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Ofisimize gelen yabancı bir alıcı fiyatları görünce ‘Bu hangi liste?' dedi, anlamadık. Araştırma yapınca gördük ki kimi firmalar yerli ve yabancıya ayrı fiyat uyguluyor. Yabancı zaten bazı firmaların imar sorunları nedeni ile bize uzakken bir de fiyat konusunda böyle bir uygulama kendi ayağımıza kurşun sıkmak olur" dedi.

MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Yabancıya mülk satışında Türkiye'nin henüz yolun başında olduğunu belirten Durbakayım, nitelikli yatırımcının Türkiye'den kaçabileceği uyarısında bulundu. Yabancıya yüksek fiyatla ev satışı yapmayı, altın yumurtlayan tavuğu kesmeye benzeten Durbakayım, hükümetin acil önlem paketi geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Yabancı yatırımcıların farklı konularda da yanıltıldığını belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (Konutder) Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, "Şehrin gelişim çeperlerine götürüp ‘İstanbul'un merkezi, Boğaz manzaralı' diyorlar. Ama bu evlerin inşaatı bitip anahtar verilince tüm gerçekler ortaya çıkacak" dedi.

-

Gayrimenkul Pazarında Tehlike Çanları Çalıyor

-

Fiyat konusunda aracı kurumların da belirleyici olduğunu söyleyen Çelik, şunları söyledi, "İnşaat firması, aracı kuruma ‘ev 100 bin lira, ben komisyon vermem ne kadar satarsan üstü senin' diyor. O zaman iş komisyoncunun insafına kalıyor" dedi. Çelik, Konutder olarak yabancı alıcıların mağduriyetlerini önlemek için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

3 AYDA 4 BİN EV ALDILAR
Yabancıların Türkiye'de yaptıkları yatırımlar, alan bazında 2014'te 2013'e göre yüzde 86, yatırım yapan kişi sayısında ise yüzde 55 artış gösterdi. 2013 yılında Türkiye'den 4.3 milyon metrekare mülk edinen yabancılar, 2014 yılında 8 milyon metrekare alım yaptı. Yatırım yapan kişi sayısı 2013'te yaklaşık 17 bin iken, 2014'te 27 bin olarak kayıtlara geçti. Yabancılar bu yılın ilk 3 ayında ise markalı konut projelerinden yaklaşık 4 bin 300 ev aldı.

DENETİM YAPILMALI
Arap yatırımcılara gayrimenkul satan firmaların başında Ağaoğlu geliyor. Yabancının istismar edilmemesi gerektiğini belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Merdiven altı firmalar ayrı ayrı fiyat listesi ile satış yapıyor. Gözümüz gibi bakmamız gereken yatırımcıya karşı bu uygulama ülkeye zarar verir" dedi.


"Gayrimenkul Pazarında Tehlike Çanları Çalıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap