Gayrimenkul piyasasında ikinci dalga uyarısı

Emlak piyasasını değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, şehrin pek çok yerinde yapımı devam eden raylı ulaşım sistemlerinin gayrimenkul fiyatlarında ikinci dalgaya sebep olacağını söyledi.

24 Temmuz 2017
Gayrimenkul piyasasında ikinci dalga uyarısı İsmail Şahin’in yaptığı habere göre, Türkiye İstatistik Kurumu verileri incelendiğinde ülke genelinde 556 bin 784 konut el değiştirdi. İstatistik sonuçlarına göre en çok satış yapılan şehir ise Ocak –Mayıs dönemlerine göre Mega Kent İstanbul oldu. Gayrimenkul piyasasının en hareketli olduğu ilçeler sıralamasında ise 17 bin 503 konut satışı ile Esenyurt ilk sıraya yerleşti. Sıralamayı, 4 bin 708 konut ile Beylikdüzü, 4 bin 655 adet konut ile Sancaktepe izledi. Ocak-Mayıs döneminde en az konutun satıldığı ilçe 124 adet konutla Beykoz olurken, 200 konut satışı ile Beşiktaş ve 747 konut satışıyla Beyoğlu ilk üç sırayı belirledi.

Konut satışında rakiplerini geride bırakarak ilk sıraya yerleşen Esenyurt ile ikinci sıradaki Beylikdüzü emlak piyasasını EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı değerlendirdi ve entegre ulaşım ağlarının yapımı ve uygun fiyatlı markalı konutların ilçedeki ilgiyi arttırdığını vurguladı.

"RAYLI SİSTEMLER FİYATLARDA İKİNCİ YÜKSELİŞ DALGASI YARATABİLİR"

Lokasyon olarak Esenyurt’un İstanbul ulaşım sisteminin omurgasını oluşturan E-5 Karayolu ve TEM Otoyolu’nun orta aksında kolay erişilebilir bir noktada yer aldığına dikkat çeken Yazıcı, bölgenin konut dokusunda güvenlikli ve sosyal imkânları olan site tipi projelerin görüldüğünü belirtti. Ayrıca Yazıcı, bölgenin Atatürk Havalimanı ve alışveriş merkezlerine yakın olmasının konut piyasasını hareketlendiren en önemli faktörler olduğuna değindi. Mahmutbey – Esenyurt metro hattının bölgeye olan talebi daha da artırmasının beklendiğini ifade eden Yazıcı, Mahmutbey istasyonunun Kirazlı – Başakşehir – Olimpiyatköy ve Kabataş – Mahmutbey raylı sistem hatlarıyla entegre olmasıyla birlikte bölgedeki konut fiyatlarında ikinci bir yükseliş dalgasının yaşanacağını dikkat çekti.  

ESENYURT’TA 1+1 BEYLİKDÜZÜ’NDE İSE 3+1 EVLER TERCİH EDİLİYOR

Beylikdüzü’nün hem yatırım hem de oturum amaçlı tercih edildiğini belirten Yazıcı, “Bakırköy – Avcılar – Esenyurt – Beylikdüzü- Büyükçekmece (TÜYAP) Metro hattının bölgeye ulaşımı rahatlatacağını ve konut fiyatlarında artış yaşanacak” dedi. Ayrıca Beylikdüzü'nde değeri artıran bir diğer faktörün ise sahile yakınlık ve manzara hâkimiyeti olduğunu söyleyen Yazıcı, bölgenin sahile yakın olmasının villa konseptinin yoğunlaşmasına neden olduğuna dikkat çekti. Esenyurt'un ise üniversite yerleşkelerine yakın olması sebebiyle, yatırım amaçlı konut satın almada da belirleyici olduğuna vurgu yapan Yazıcı, bu durumun bölgede en çok üretilen konut tipinin 1+1 olmasını etkilediğini açıkladı. Beylikdüzü’nde ise daha geniş evlerin inşasının ağırlıkta oluğuna ve en çok 3+1, sonrasında 2+1 ve 4+1 konut tipine hayata geçirildiğini belirten Yazıcı, bölgedeki konut projelerinde geniş tipte dairelerin daha fazla üretildiğinin görüldüğünü söyledi.

ERİŞİLEBİLİR FİYAT TERCİH SEBEBİ

Esenyurt’ta 70, Beylikdüzü’nde ise 33 markalı konut projesinin inşası devam ediyor. Beylikdüzü’nde 2004 yılında başlayan ‘markalı konut piyasası’ gelişimi günümüzde 69 firmanın rekabeti ile sürüyor. Esenyurt’ta ise 2006 yılından itibaren yoğun yapılaşma göze çarparken 75 farklı inşaat şirketi proje geliştirmeye devam ediyor. Esenyurt’ta Özyurtlar, Tekfen Holding, Babacan Yapı, İnanlar İnşaat, Beylikdüzü'nde ise Demir İnşaat, Gül Proje, Keleşoğlu İnşaat, Dekar Yapı, Huzurlu İnşaat, geliştirdikleri projelerle dikkatleri çekiyor. Her iki bölge, erişilebilir konut fiyatları ve arazi stokunun diğer ilçelere göre daha fazla olması nedeniyle tercih sebebi oluyor.

BİN 700 TL’DEN BAŞLAYAN METREKARE BİRİM FİYATLARI

Esenyurt ilçesinde konut projelerinde metrekare birim fiyatlarının bin 700 ila 6 bin 500 TL arasında değiştiğini söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, Beylikdüzü’nde ise metrekare birim fiyatlarının 2 bin – 7 bin lira aralığında değiştiğini belirtti. Ayrıca Yazıcı, söz konusu her iki ilçede 10 bin liralık metrekare birim fiyatlarına rastlandığını söyledi. (Sözcü)


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum