Gayrimenkul Sahipleri Dikkat

14 Mart 2016
PAYLAŞ
Gayrimenkul Sahipleri Dikkat

Bilirkişilik Kanun Taslağı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Gayrimenkulde doğru değer tespiti için yeni düzenlemeler geliyor...

Adalet Bakanlığınca hazırlanan Bilirkişilik Kanun Taslağı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. TBMM'ye sevk edilen taslak bilirkişilikle ilgili birçok yeni düzenleme getiriyor. Düzenlemeyle beraber Bilirkişilik Danışma Kurulu oluşturulurken, bölgesel olarak bilirkişilik süreçlerinde aktif görev yapacak Bilirkişilik Bölge Kurullarının kurulması öngörülüyor.

Yapılacak olan değişliklerin önemli bir kısmı gayrimenkul uygulamalarını ve gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Taslakla beraber kamulaştırma bilirkişileri Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği TDUB tarafından belirlenecek ve Sermaye Piyasası Kurulu tarafından uygun görülecek uluslararası gayrimenkul değerleme standartları kullanılacak. Böylece doğru değer tespiti yapılamamasından kaynaklanan tartışma ve itirazların önüne geçilmiş olunacak.

Tasarıya göre kamulaştırmaya konu olan gayrimenkullerin cins ve niteliğine göre en az üç kişilik bilirkişi kurulunun oluşturulması zorunlu tutuluyor. Bu 3 bilirkişiden en az birinin "TDUB üyesi değerleme uzmanı” olması şartı getiriliyor. Düzenleme sayesinde hak sahiplerinin haklarının korunmasında büyük bir iyileştirme sağlanırken, sektörün iş hacminin ve öneminin de önemli ölçüde artması bekleniyor.


"Gayrimenkul Sahipleri Dikkat" haberine ait yorum yok

Yorum Yap