Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir ?

Noterlerde hazırlanan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedir? İşte gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi...

13 Ağustos 2015
Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir ?

Noterlerde hazırlanan gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedir ? İşte gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi...

Taşınmazların satışıyla ilgili işlemlerde kullanılan gayrimenkul satış vaadi, gelecekte yapılması planlanan satış kontratlarına teminat olarak bir ön sözleşme olarak tanımlanıyor.

Noterlerde yapılan satış vaadi sözleşmeleri yasal prosedürlere uygun bir biçimde düzenleniyor. Noter dışında düzenlenen satış vaadi sözleşmelerinin ise yasal geçerliliği bulunmuyor.

Geri alım ve satın alım kontratları, gayrimenkul satışı vaadi sözleşmelerinde yasal çerçevede hazırlanmadıkça geçerli olmuyor.

Taraflardan birinin isteği doğrultusunda tapu kütüğünün şerhler sütununa şerh edilmesi mümkün olabiliyor.

3'üncü şahıslara karşı ileri sürülebilen tapuya şerh edilen şahsi haklar, sözleşmede yer alan tarafların hak ve borçları açıkça tereddüt oluşturmayacak biçimde ve taşınmaz bedelinin ve ödenme şeklinin sözleşmede açıkça belirtilmesi gerekiyor.

Söz konusu tapu şerhinin geçerlilik süresi 5 sene olarak belirleniyor. 5 senenin sonunda tapu şerhinin yasal geçerliliği bitiyor.

Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesinin yasal ortamda hükmü olması için yukarıda da belirtildiği gibi noterlerde yasal prosedürlere uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi için her şeyden önce sözleşmesi yapılacak taşınmaz için ruhsatın önceden alınma zorunluluğu bulunuyor.

Ortaklık durumunda ise taşınmazın pay sahiplerinin hisselerini ortaklık hali bozulmadan satışı vaad edilebiliyor. Taşınmazların hacizli ya da ipotekli olma durumunda ise söz konusu gayrimenkul satışının vaadinde herhangi bir mahzur bulunmuyor.

-

Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi Nedir?

-

Yukarıda gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi nedir sorusuna cevap olacak nitelikte bilgiler yer almaktadır. Soru ve görüşlerinizi info@yeniemlak.com adresine ulaştırabilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenlerin çoğunlukla satın alma işleminde konut kredisi kullandığı görü

20 Eylül 2017


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.