”Gayrimenkul Sektörü Gerektiğinde Frene Basar”

Gayrimenkül sektöründeki konut satış oranlarının düşüşe geçtiği bugünlerde Fer Yapı'nın yönetim kurulu üyesi Ramadan Kumova, 'gerektiğinde frene basarız' dedi.

16 Haziran 2014
”Gayrimenkul Sektörü Gerektiğinde Frene Basar”

Gayrimenkül sektöründeki konut satış oranlarının düşüşe geçtiği bugünlerde Fer Yapı'nın yönetim kurulu üyesi Ramadan Kumova, 'gerektiğinde frene basarız' dedi.

Gayrimenkul sektörünün önemli temsilcilerinden biri olan Fer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ramadan Kumova, gayrimenkul son yıllarda satışların iyi gitmesi nedeniyle diğer sektörlerden yoğun ilginin olduğunu söyledi. ‘Bir mal iyi satarsa herkes oraya girer‘ diyen Kumova, ''Diğer sektörlerdeki kar marjlarının düştüğünü düşünen yatırımcılar gayrimenkule yöneliyor. Konut iyi satarsa herkes konuta girer. Ofis satarsa ilgi oraya kayar.'' dedi.

''İNŞAAT YÜZDE 15 BÜYÜYOR''

Ramadan Kumova, inşaat sektörünü söylendiği gibi ekonominin lokomotifi olmadığını vurguladı. Aslında hizmet ve sanayi sektörünün lokomotif olduğunun altını çizen Kumova, hizmet ve sanayideki büyümenin inşaata 3 kat etki yaptığını kaydetti. Aksi durumda ise inşaatın 3 kat gerilediğini dile getiren Kumova, ''Ekonomi yüzde 5 büyürse inşaat yüzde 15 büyüyor. Biz lokomotif sektör değiliz ama çarpan etkisi çok fazla. İnşaatın en yüksek etkisi ise yüzde 95 oranında üretilen mal ve işçilikte. Çünkü bir inşaatta 2 bin kalem malzeme kullanılıyor.'' dedi.

''FAİZLER YÜKSELDİ AMA''

Gayrimenkul sektöründe kredi faizlerinin yükselmesine rağmen satışların aynı oranda düşmediğini dile getiren Ramadan Kumova, şunları söyledi:

Faizlerin yükselmesiyle birlikte kredili satışlar azaldı ama müteahhitler önlemini aldı. Finansmanı güçlü olanlar firma bünyesinde çok cazip kampanya başlattı. Alıcılar da bu kampanyalara yoğun ilgi gösterdi. Bu nedenle kredi kullanımındaki düşüş satışlara aynı oranda yansımadı.

''BÖLGESEL SIKINTILAR OLABİLİR''

Ramadan Kumova, kentsel dönüşümde kısa vadede dalgalanmalar yaşanabileceğine işaret ederek ama uzun vadede dönüşümün önünün açık olduğunu söyledi. Gayrimenkul sektöründe bölgesel ya da şirket bazında bazı sıkıntıların olabileceğini fakat bunları geneli etkilemeyeceğini söyleyen Kumova, “Sektör çok büyük, bazı projelerde sıkıntılar yaşanabilir ama sektör gereken yerde frene basar.” görüşünü aktardı.

''2015 SONUNDA TESLİM''

Ramadan Kumova, Bomonti’deki İtower projesinden sonra Kağıthane’de ofis yatırımına yöneldiklerini anlatarak, Premier Kampüs projesinde de satışlarda yüzde 50’ye yaklaştıklarını açıkladı. Kumova, projenin kaba inşaatında da yarıya yaklaştıklarını belirterek, “Projeyi 2015 sonunda teslim edeceğiz. Burada yüzde 20 peşinle 24 ay sıfır faiz uyguluyoruz. Ofis arayanlar mutlaka Kağıthane’ye geliyor ve bizim projemizi görüyor” dedi.

YÜZDE 50 PEŞİNE 50 AY SIFIR FAİZ

Ramadan Kumova, bir diğer projeleri olan Karta’daki Mai Residence’da ise toplam satışlarda yüzde 50’ye ulaştıklarını söyledi. Bu projede yüzde 50 peşinle 50 ay sıfır faiz uyguladıklarını ifade eden Kumova, “Fiyatları ve metrekareleri uygun tuttuk. 2+1 daireleri yaklaşık 300 bin liraya satabiliyoruz” dedi. Bölgede fiyatların hızla yükseldiğini vurgulayan Kumova, “İlk projeler 1800 liradan satışa çıkmıştı ama artık 4-5 bin lira arasında seyrediyor. Burada genelde yüksek binalar yapılıyor. Bunların da metrekare maliyetleri 2.500 lirayı buluyor. Arsa sahipleri de yüzde 55 istiyor. Bu nedenle metrekare fiyatları 5 bin lirayı geçmek zorunda.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediyesi 2 milyonluk arsa satacak

Tekirdağ Kapaklı Belediye Başkanlığı, belediye mülkiyetinde olan 2 bin 192 metrekare arsayı 2 milyon

16 Ekim 2017


Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

Norda Homes fiyatları 345 bin TL'den başlıyor

İzmir Ulukent'te inşa edilen Norda Homes projesinde çalışmaların yanı sıra daire satışları da devam

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.