• Emlak Haberleri
  • Gayrimenkul sektörü toparlanma sürecine hazırlanıyor

Gayrimenkul sektörü toparlanma sürecine hazırlanıyor

Koronavirüs salgınının etkileri sektörde giderilmeye çalışılıyor.

21 May 2020
Gayrimenkul sektörü toparlanma sürecine hazırlanıyor Tüm dünyayı olumsuz şekilde etkileyen koronavirüs salgını, gayrimenkul sektörüne de global anlamda etki bıraktı. Salgından özellikle Mart ve Nisan aylarında olumsuz şekilde etkilenen sektör, Haziran ayıyla birlikte iyileşme dönemine girmeye hazırlanıyor.

Gayrimenkul sektörünün en az olumsuz etkiyle salgından kurtulması adına birtakım devlet önlemleri alınmıştı. Özellikle konut kredilerinin yeniden yüksek seviyelere ulaşmaması adına alınan önlemler olumlu yanıt verdi. Buna karşın gayrimenkul sektöründe KDV indirimi ve tapu harcı indiriminin devam ettirilmesi yönünde bir beklenti bulunuyor.

"SEKTÖRÜN DESTEĞE İHTİYACI VAR"

Gayrimenkul sektöründe normalleşme dönemine hazırlığı değerlendiren Erkanlı Holding Genel Müdürü Evrim Karayel, normalleşme sürecinde toparlanma dönemine girebileceğini belirterek, "Bu sürecin çok iyi değerlendirilmesi lazım. Bu kapsamda devletimizin sunacağı destekler son derece önemli" diye konuştu.

Teşviklerin gayrimenkul sektöründeki önemine değinen Karayel, "Gayrimenkul satışlarında 2019'da yıllık bazda gerçekleşen azalmaya karşın son 4 yıllık ortalamaya çok yakın bir rakamla sene tamamlandı. Ertelenen konut talebinde hükümetin aldığı tedbirlerin büyük payı oldu. Aralık ayında kırılan rekorda yıl sonunda biten tapu harcı ve KDV indirimi önemli bir yere sahipti. Böylece yılın ilk yarısında yaşanan düşüş, ikinci yarıda telafi edildi. Gayrimenkul sektörünün aynı desteklere pandeminin ardından kontrollü olarak başlayacak normalleşme sürecinde daha fazla ihtiyacı var. Tapu harcı ve KDV indirimi desteği, pandemi sonrasında sektörün daha hızlı toparlanması adına devreye alınmalı" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum