Gayrimenkul sektöründe 2022 nasıl geçecek?

Gayrimenkul sektöründe yaklaşık 2 senedir pandemi etkileri konuşuluyor. Peki gayrimenkul sektörünü 2022'de neler bekliyor?

10 January 2022
Gayrimenkul sektöründe 2022 nasıl geçecek? Gayrimenkul sektöründe yaklaşık 2 senedir pandemi etkileri konuşuluyor. Peki gayrimenkul sektörünü 2022'de neler bekliyor? Gayrimenkul sektöründe 2022 nasıl geçecek? İnşaat sektörü patronları 2022 beklentilerini ve yeni yatırımlarını açıkladı...


Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını gayrimenkul sektörünü de etkilemişti. Gayrimenkul sektöründe tercihler ve trendler değişirken, fiyatlarda oldukça yükseldi. Peki gayrimenkul sektörünü 2022'de neler bekliyor? Gayrimenkul sektöründe 2022 nasıl geçecek?

Para Dergisi'nde yer alan habere göre; inşaat sektörü patronları 2022 beklentilerini ve yeni yatırımlarını açıkladı. İşte inşaat patronlarının gözünden 2022...

Erdal Eren / Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı

"Yıllık hedef ilk 10 ayda aşıldı"

2021 yılında canlanma yaşanmış ve müteahhitlerimizin üstlendiği yeni proje tutarında 20 milyar dolar olan yıllık hedef ilk 10 ayda aşılmıştır. Kasım sonu itibarıyla ise yıllık yeni proje tutarı 20.7 milyar dolardır. 2022 yılında da bu seviyelerin korunması ve aşılması hedeflenmektedir. Özellikle petrol fiyatları bir süre daha geleneksel pazarlarımızda yeni projelerin hayata geçirilmesi kapsamında bizler için destekleyici olabilecektir. Yeni ve etkili varyantlar kapsamında bazı ülkelerde yeniden gündeme gelen tedbirler ise risk unsurudur. Döviz Kurlarının arttığı, düşen alım gücünün öne çıktığı ve konut fiyatlarının maliyet artışlarının da etkisiyle yükseldiği bu şartlarda alım kararları da kaçınılmaz olarak ertelenmektedir. Konut kredisi faiz oranları da piyasanın psikolojik seviye olarak gördüğü yüzde 1'in üzerindedir.

Mehmet Okay / ANT Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

"İstanbul'da yeni projelerimiz var"

2022'de de dünyanın yeni kavramlar, yeni iş kolları ve yeni yatırımlara gebe olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu yılın son aylarında kendini daha çok hissettiren döviz kurlarına bağlı fiyat artışlarının tüm sektörleri etkilemesini, 2022 için en büyük risk olarak görüyoruz. Ant Yapı olarak Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yüksek kaliteli işlere imza atan bir markayız. 2021'de Bodrum'da Radisson Hotel Group'un 'premium' markası Radisson Collection'ın kapılarını açtık. Radisson Collection Bodrum otelimiz Türkiye'de 'Collection' markasıyla açılan ilk otel oldu. Öte yandan Ant Yapı olarak 'Engineering News Record'un (ENR) "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri" 2021 listesinde bu yıl uluslararası sıralamada 57'nci, Türkiye'de ise 3'üncü sırada yerimizi aldık. Gelecek yıl, yurt içi ve yurt dışındaki projelerimizi taahhüt ettiğimiz sürede teslim etmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Türkiye'de Bodrum Anthaven projesinin yeni etaplarını ve İstanbul'da yeni projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bunun yanında İstanbul'da yeni proje ve planlarımız bulunuyor. Yurt dışında ise hedefimizi her yıl yüzde 10 artırarak devam ediyoruz.

İnanç Kabadayı / Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

"Projelerimizi bu aydan itibaren lanse etmeyi planlıyoruz"

Türk ekonomisinin geleceğine olan güvenimizin bir ifadesi olarak 2022-2023 yıllarını kapsayacak bir proje geliştirme hamlesine imza atacağız. İstanbul ve İzmir'in en güzel lokasyonlarındaki projelerimizi bu aydan itibaren lanse etmeyi planlıyoruz. Küresel salgının ekonomiye etkilerini azaltmak için istihdam oluşturmanın çok anlamlı ve değerli olduğunun bilincindeyiz. Bu vesile ile ön talep sürecindeki projelerimiz ve şantiyelerimiz, büyük bir oranda istihdam oluşturacak. Bunun yanı sıra, geliştireceğimiz projelerimizin artmasıyla genel merkezimizdeki kadromuzda da artış olacak. Yatırım planlarımız dâhilinde 2022-2023 yılları için toplam değeri yaklaşık 5 milyar TL olacak beş projeye başlamayı hedefliyoruz. Yeni yatırım zincirimizin ilk halkası olan Ispartakule'deki projeye ön talep toplamaya başladık. Türkiye'nin yıl sonu büyüme rakamlarının yine uluslararası finans ve derecelendirme kuruluşlarının açıkladığı tahminlerin üzerinde olacağını düşünüyorum. Güçlü nüfusumuz ve çok dinamik bir ekonomimiz var. Bu ivme, yatırım hamlelerinin devamı ve artan ihracatla 2022'de de devam edecektir.

Z. Altan Elmas / Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

"En büyük destek yabancıya konut satışından gelecek"

TL'De yaşanan değer kaybından hareketle yatırımcılar varlıklarının değerlerini koruma arayışında konuta rağbet gösterdi. Yükselen döviz kuru endeksli artan maliyetlerle birlikte arzın da az olmasıyla konut fiyatlarındaki yükseliş devam edecek. Satış detaylarında baktığımızda bir miktar döviz varlığının konuta yöneldiğini görüyoruz ve önümüzdeki günlerde dolar ve altından gayrimenkule dönen bir kitleyle de karşılaşacağız. Özetle konut satışının, fiyatların enflasyonist dönemde daha da artacağı inancı ve konut yatırımının enflasyona karşı önemli bir korunma aracı olduğu gerçeği nedeniyle canlılığını koruyacağını ön görüyoruz. 11 aylık yabancıya satışın toplamı 50 bin 735 adet ve yaklaşık 8.5 milyar dolarlık döviz girdisiyle yıl hedefimizi geride bıraktı. Yıl sonunda 10 milyar doları yakalayabiliriz. Önümüzdeki dönemde yeni ekonomi programina en büyük destek, yabancıya konut satışından gelecek. Yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın kasım ayına göre yüzde 48.4 arttı, 7 bin 363 oldu. Toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı ise yüzde 4.1 oldu.

Dağlarca Çağdaş / Çağdaş Holding İcra Kurulu Üyesi

"Kiralama yönetimi tarafında büyümeyi planlıyoruz"

Çağdaş Holding olarak, pandemide yatırımlarımıza devam ettik. Şu anda Bodrum Cennet Koyu'nda 19 villalık ikinci etabımıza, Gündoğan'da altı villalık bir butik gayrimenkul yatırımımıza ve Yokuşbaşı'ndaki Swissotel Residences Bodrum Hill projemize devam ediyoruz. Bu üç yatırımın tutarı 120 milyon euro. Seneye hazır olacaklar. Bu yatırımların dışında Yalıkavak'ta da büyük bir arsa için görüşme sürecindeyiz. Yeni kurduğumuz Bodrum Villas şirketimizle de bize ait olmayan projelerde peyzajdan, güvenliğe kadar geniş concierge sistemi ile kiralama yönetimi tarafında büyümeyi planlıyoruz. Öte yandan 2018 yılında Bodrum'da Çağdaş Holding bünyesinde kurulan Bitci Teknoloji, bugün dünyanın sayılı blockchain şirketlerinden biri haline geldi. Biz blockchain'in geleceğin sistemi olduğuna inanıyoruz. Kripto para kullanıcı sayısı bakımından dünyada ilk beşteyiz. Burada da hızlı büyüme hedefliyoruz.

Özcan Tahincioğlu / Tahincioğlu Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı

"İstanbul dışında birçok bölgede projelerimiz gündemde"

Konut fiyatlarının 2022'de artacağı yönündeki beklentiler, yatırımcıların konuta ilgisini artırıyor. Bunlara ek olarak, Merkez Bankası'nın faizleri indirme eğilimi, konut sektörüne hareket kazandırmaya devam edecektir. Tahincioğlu Gayrimenkul olarak 2021'de olduğu gibi 2022'de de hiç durmadan yolumuza devam edeceğimizi söylemek isterim. Geride bıraktığımız yılda doğru stratejilerle hedeflediğimiz cironun üzerine çıkmayı başardık. Yeni yılda Göcek, Bodrum gibi İstanbul dışında birçok bölgede projelerimiz gündeme gelecek. Yatırımlarımızla birlikte her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da şirketimizde istihdam artışı olacaktır. IMF'nin raporuna göre, Türk ekonomisinin 2021 yılına ilişkin büyüme tahmini yüzde 5.8'den yüzde 9'a yükseltilirken, 2022 için büyüme beklentisi yüzde 3.3'te sabit tutuldu. Buna rağmen 2022 yılı büyümesinin yüzde 5'lerin üzerinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Normalleşmenin ekonomimiz üzerindeki olumlu etkisi ve piyasalardaki dalgalanmaların azalmasıyla güven ortamı daha da büyüyecek, yatırımlar artacak, böylece de daha sürdürülebilir büyüme oranlarına erişeceğiz diye düşünüyorum.

Erhan Boysanoğlu / Mesa Yönetim Kurulu Başkanı

"Yeni projelerimiz ile istihdam artacak"

Geçen iki yıl gibi 2022 yılının hem küresel hem de ülkemiz bazında zorlu bir yıl olacağını düşünüyorum. 2021 yılında yaşanan girdi maliyetlerindeki artışın, 2022 yılında da artarak devam etmesini öngörüyoruz. Konut maliyetlerinde küresel olarak yaşanan artış trendi, arsa maliyetini de aynı oranlarda yükseltecektir. 2022 yılında mevcut çalışanlarımıza ek olarak yeni başlayacak projelerimiz ile istihdam olanaklarımızı artıracağız. Daha önce dönemsel şartlar gereği durdurduğumuz MESA Gökada projemize tekrar başlama kararı aldık. Ayrıca İstanbul'da çok emek verdiğimiz ve örnek teşkil edeceğine inandığımız bir kentsel dönüşüm projemiz olacak. Urla'da ise yeni bir projeyi hayata geçiriyoruz. Daha önce başarılı bir satışla bitirdiğimiz TEMA 1 projemizin devamı olan TEMA 2 ve TEMA World Eğlence Parkı projemizi de 2022 yılında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yurt dışında da 2021 yıl sonunda başlayan Irak ve Rusya'daki işlerimize 2022 yılında da hız kesmeden devam edeceğiz. Öte yandan gelişmekte olan Türkiye ekonomisinin yüzde 5 civarında büyüyeceğini düşünüyoruz.

Hilmi Uytun / Hafele Türkiye ve Bölgesi İcra Kurulu Başkanı

"Yılı yüzde 200 büyümeyle kapatırız"

Sektörümüz, pandemiden olumlu etkilenen nadir sektörlerden biri oldu. İnsanlar yaşadığı evlerde daha önce farkına varmadığı eskimiş ve işlevsiz olan birçok şeyi yenilemeye gitti. Bu da yenileme tarafındaki işlerin dört kata yakın artmasını sağladı, sektör geneli ciddi bir büyüme kaydetti. Konut sektörüne baktığımızda ise metrekarelerin daha fazla küçüleceğini söyleyebiliriz. Özellikle büyük şehirlerde mikro apartmanlar, konut portföyünde önemli bir paya sahip olacak. Son 15 yıldaki değişime bakarsak, hane halkı sayısının 5.5'ten 3.3'e geldiğini görüyoruz. Küçük ama konforlu ev pazarı büyüyecek. 2020 yılını bütçe üzerinde bir büyümeyle kapattık. Bu yılın ilk yarısında yüzde 120 gibi bir büyüme oranıyla karşılaştık. Yılı yüzde 200 büyümeyle kapatmayı hedefliyoruz. Dört yıllık büyüme trendi devam edecek. 2022 yılı da hedeflerimize ulaşacağımız, yine büyüme rekorları kıracağımız bir yıl olacak diye düşünüyorum. 2022'nin Türkiye için ihracat ve turizm odaklı bir yıl olacağını düşünüyorum. Öngörümüz konut sektörünün ve otel yatırımlarının tekrar büyümeye geçeceği yönünde.

Cengiz Bayırlı / Property Invest USA (PIUSA) Şirketi Kurucusu

"Türkiye, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri"

Kurlardaki hareketlilik, turizm de hızlı toparlanmaya ve ihracatta güçlü bir artışa yol açacaktır. Enerji fiyatlarının artışa devam etmesi ve döviz kurlarındaki oynaklık, risk olarak karşımızı çıkıyor. Asgari ücrete yapılan iyileştirmenin de etkisiyle enflasyon üzerinde baskının artarak ve yüzde 25 civarında olmasını öngörmekteyim. Dünya Sağlık Örgütü'nün son yaptığı açıklamaya göre koronavirüs salgını, 2022'de sona erecek. Salgının bitmesiyle dünya ticaretinin daha üst boyuta evrileceğine inanıyorum. ABD'de konut sektöründeki hareketlilik, 2022'de daha da artacak. Amerikan Merkez Bankası da konut yatırımlarının çok karlı bir hale geleceğini açıkladı. Şirket olarak emlak sektöründe beklediğimiz bu büyümeye paralel olarak yatırımlarımızı artırmayı hedefliyoruz. Tabii ki yatırımlarımızın artması demek kaliteli iş gücüne olan ihtiyacımızı da artıracaktır. Türkiye, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri. Koronavirüs ile birlikte ortaya çıkan global ekonomik krizden Türkiye de etkileniyor.

Hakan Akdoğan / Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı

"Yeni arzların artacağı bir yıl olur"

Emlak danışmanlarının çatı kuruluşu olan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TUGEM), çok verimli bir yılı geride bıraktı. Yaptığımız TÜGEM Networks etkinlikleri başta olmak üzere birçok toplantı ve faaliyet ile sektörümüzün öncüsü olmaya devam ettik. Özellikle 2022 yılında da yeni üye ve teşkilatlarımız ile çalışmalarımızı artırmayı hedefliyoruz. TÜGEM sektörüne değer katan girişimcilerin bir araya geldiği öncü sivil toplum kuruluşu olmaya devam edecek. Ülkemiz ekonomisi çerçevesinde gayrimenkul sektörünün itici bir güç olduğuna inanıyoruz. 2022, yeni arzların artacağı bir yıl olacak. Bu çerçevede de gerek birinci gerekse de ikinci el taşınmaz ticaretinde hareketli bir dönem bekliyoruz. Yabancılara satışta yeni rekorların gerçekleşeceğine, gayrimenkul ihracatının da hareketli olacağına inanıyoruz. Gayrimenkul yeni yılda da güvenilir bir yatırım aracı olarak yatırımcıların gözdesi olacak. Gayrimenkul çerçevesinde ve ekonomideki büyüme hedefinin yüzde 20'leri geçeceğine inanıyoruz.




HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Enflasyon ve faizlerin düşmesini bekleyen piyasalarda, yatırımcıların rotası ofis ve dükkan yatırımı

30 April 2024


Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

İsra Holding tarafından hayata geçirilmekte olan ve İstanbul’un deprem izolatörleriyle donatılmış en

30 April 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum