Gayrimenkul sektöründe Körfez'e alternatif doğuyor

14 Temmuz 2017
Gayrimenkul sektöründe Körfez'e alternatif doğuyor Türkiye’deki gayrimenkul piyasası, ekonomisi yükselme gösteren Çin başta olmak üzere Asya Pasifik ülkelerindeki yatırımcıların ilgi odağı haline gelmeye başladı. İlerleyen yıllarda bu alımların Körfez’e alternatif oluşturması bekleniyor.

Leyla İlhan’ın haberine göre özellikle Körfez ülkelerine satış yapan gayrimenkul sektörü için yeni bir pazar doğuyor.  Habere göre, Körfez ülkelerine alternatif olması beklenen yeni pazarın başında ise son yıllarda ekonomik anlamda yükselişte olan Çin ve diğer Asya Pasifik ülkeleri yer alıyor.

İstanbul’da Arterium ve Nino markasıyla projeler üreten Cathay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, gayrimenkulde satış sezonunun ilkbahar ve sonbahar olmak üzere 6-7 olduğunu, sezon dışında kalan dönemlerde ise Körfez’de ve Avrupa’da Türkler’e yönelik tanıtım çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Asya ve Pasifik gibi Uzakdoğu bölgelerinde de çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Tuğsuz, "Güvenlik problemleri bittiğinde buradan gelecek alımlar Körfez bölgesine alternatif olabilir. Uzakdoğulular Türkiye'de birkaç firmayla görüşme halindeler. Çünkü bu pazarlarda ciddi bir sermaye piyasası var. Amerika'dan alım yapıyorlar. Yaptıkları alımlarla Avustralya gayrimenkul piyasasında fiyatları ciddi seviyelere çıkardılar" dedi.

Yaptıkları projelerde yabancıya satışta bir denge gözettiklerini ifade eden Tuğsuz sözlerini şunları ekledi; "Nivo İstanbul'da projemizin yüzde 10'unu yabancıya sattık. Bunlar toplu alımlar yerine 1-2 daire alanlardır. Bunun da çok üzerine çıkmak istemiyoruz. Çünkü yaşayan proje olsun istiyoruz."

Nivo Hayat ile oturumcuların kalmadığı zamanlarda dairelerin bakımını yaptıklarını vurgulayan Tuğsuz, " Belli bir bedel karşılığında kiracı bulma, kiracı sözleşmesi yapmak ve kira tahsilatı yapmak gibi hizmetleri bir paket halinde sunuyoruz. Böylece daireyi kiralamak için uğraşmayacak. Bunlar da satın alımları kolaylaştıran etken oluyor" dedi.

Mecidiyeköy’de 1991 yılında kurulan ve ilk olarak yabancı firmalara danışmanlık hizmeti veren Cathay Grup’un, son 15 yıldan bu yana bunun üzerine geliştirici rolünü de ekledikleri belirten Tuğsuz, ağırlık olarak Başakşehir bölgesinde çalışan şirketlerinin bu bölgede Arterium markasıyla 10'nun üzerinde proje gerçekleştirdiklerini söyledi.

Basın Ekspres’teki projenin yüzde 70’i satıldı

Ayrıca 2000’li yılların başında şehrin gelişme gösteren bölgesi olarak gördükleri Basın Ekspres hattında arsa arayışına girerek bu hat üzerindeki arsa sahipleriyle görüştüklerini aktaran Mahmut Alper Tuğsuz, "2012'de bu hat üzerinde Suudi Arabistanlı ortağımız Neba AŞ ile birlikte Nivo İstanbul projesinin arsasını alarak burada projeye başladık. 2016 yılında ruhsat alarak satışlara başladık. Kasım 2016'da ise Dubai merkezli Liderlik Development ile birlikte Nivo Ataköy projesine başladık"  diye konuştu. 2 blokta 315'nin yer aldığı Nivo Ataköy'ün kat karşılığı yapılmasından dolayı projede 150 daireleri olduğunu anlatan Tuğsuz, Kasım'da satışa çıkarttıkları bu projede yüzde 20 satış oranlarını yakaladıklarını ifade etti.

Basın Ekspres bölgesinde yüksek miktarda arz fazlası olmasına rağmen Nivo İstanbul'da satışların iyi gittiğini söyleyen Mahmut Alper Tuğsuz, "Projenin yüzde 40'ına denk gelen bölümü satışa çıkardık. Satış ekibimiz ve müşterilerimizle kurduğumuz doğru ilişkiler doğru vadelendirme ve doğru proje sayesinde satışa çıkardığımız blokların yüzde 70'ine yakın bölümünü sattık" dedi. Piyasanın üzerinde fiyatlandırmaları olduğunu aktaran Tuğsuz sözlerine şunları ekledi: "Metrekaresini 5 bin 200 TL'den satışa çıkardık. Şu anda 6 bin 300-6 bin 500 bandındayız. Ancak müşteri bir projenin arsasından başlayarak projenin doğru yerde olduğunu ve projeye para harcandığını görüyor. Yani malzeme kalitesini ve genel konseptini beğendiği zaman o aradaki farkı ödüyor."

“5 yıl yönetim hizmet veriyoruz”

Karma işletmenin önemine değinen Tuğsuz, "1200 tane konut ve 200 tane dükkân alanın olduğu Nivo İstanbul'da yaşayan insanların mutlu olması önemli. Dolayısıyla projeden daire alanların olaya vakıf olup kendi başlarına iyi hizmet almaları çok zor. Bundan dolayı insanlar yerleşip konuyu çözene kadar 5 yıl boyunca yönetim hizmeti veriyoruz" diye konuştu.

2018’de Nivo ile 3 proje daha yapılacak

Nivo markasıyla, satın alma ya da kat karşılığı şeklinde 2018 ve 2019 yıllarında Başakşehir, Topkapı, Davutpaşa ve Basınekpres'te yeni projeler geliştireceklerini açıklayan Tuğsuz, Başakşehir ve Basınekspres’e yapacakları projelerin ise 2018 yılında başlayacağını duyurdu. Gelecek yıl içinde Almanya ve İngiltere’de de projeler yapacaklarını söyleyen Tuğsuz, "Bu projelerle ilgili araştırma çalışmaları yapıyoruz" dedi. (Dunya)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Maksem-Oğuzkağan Ortaklığı tarafından hayata geçirilen Bulvar Atakent projesinde satışlar hızla deva

16 Temmuz 2018


Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Keleşoğlu Holding tarafından hayata geçirilen Denizİstanbul, İstanbul’un marinaya sahip tek kasabası

16 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum