• Emlak Haberleri
  • Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor

Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor

GYODER, sektörün gelişimine yönelik çözüm önerileri sunuyor.

28 May 2021
Gayrimenkul sektöründe yatırımların artması bekleniyor Koronavirüs salgınından birçok sektörde olduğu gibi olumsuz etkilenen gayrimenkul sektöründe orta ve gelecek dönem planlamaları yapılıyor.

Dünya'da yer alan habere göre, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, derneğin sektör adına yürüttüğü çalışmalardan bahsetti.

Sektörde orta vadede kümelenmeyi planladıklarını belirten Kalyoncu, mevcut bir kümelenmenin iş birliği ve yatırıma döneceğini ifade etti.

DEĞİŞİMLER YAŞANDI

Koronavirüs salgınında satıştan inşa sistemine, mekanların yapısından tercih edilen malzemeye, tüketici davranışlarından genel eğilimlere kadar birçok detayda değişim yaşandığına dikkat çeken Kalyoncu, sektörün aynı zamanda yapı endüstrisinde yerlileşmeyi öğrendiğine ve yerli ürünün her ülkenin kendi içine kapanmak zorunda kaldığı salgın sürecinde ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını belirterek, "Gelecek senelerde özellikle yapı endüstrisinde kullanılan sofistike sistemlerde daha fazla yerlileşme için inisiyatifleri desteklemek gerekiyor" diye konuştu.

HEDEF BELİRLENDİ

GYODER olarak sektörde bir 'topluluk' oluşturma hedeflerinden bahseden GYODER Başkanı Mehmet Kalyoncu, "Orta vadeli hedefimiz kümelenme. Türkiye'nin enerji, sağlık alanında çok iyi tematik teknoparkları, girişim merkezleri, kuluçka merkezleri var ama inşaat ve gayrimenkul alanında maalesef yok. Türkiye'nin en büyük sektörlerinden biri olarak hedefimiz bu kümelenmeyi oluşturmak. Bu kümelenme tanışıklık getirecek, tanışıklık iş birliği ve yatırıma dönüşecektir. Bugün start-up'ların, fikrimizi almak ve bizimle işbirliği yapmak için kapımızı daha fazla çalması lazım. Tabi ki bizim de her zaman start-up'lara destekçi olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

GYODER'in ana rotasını 'Tabiat', 'Teknoloji' ve 'Tasarım'dan meydana gelen 3T prensibi şeklinde düzenlediklerini açıklatan Kalyoncu, sürdürülebilirlik konularının ana çalışmalarının başında geldiğine dikkat çekerek, "Yapılan her bir projenin çevresel etkileri itibarıyla şehre bir iz bıraktığı bilincinin yüklediği sorumluluk duygusu, son dönemde gayrimenkul sektöründe olgunlaşan yeni bakış açıları oldu. 2021 yılı ve sonrasında bu farkındalık şehirlerimizde insanı önceleyen, insan odaklı bir kalkınmanın ortaya çıkmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum