Gayrimenkul Sektörünün En Genç Zengini Erden Timur

Forbes'un En Zengin Türkler listesi açıklandı. Listede çok sayıda gayrimenkul patronları yer alırken, Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur listenin 40 yaş altı

10 Mart 2016
Gayrimenkul Sektörünün En Genç Zengini Erden Timur

Forbes'un En Zengin Türkler listesi açıklandı. Listede çok sayıda gayrimenkul patronları yer alırken, Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur listenin 40 yaş altı en zengin patronu oldu...

Forbes'ın "En Zengin Türkler" listesi açıklandı. Listede bu yıl gayrimenkul şirketleri öne çıkarken, en zenginler arasında taahhüt ve gayrimenkul işletmeciliği alanında Rönesans, Enka, Çalık, Zorlu, Limak, Akfen, Polimeks, Kiska, gayrimenkul geliştirme alanında ise Ağaoğlu, Nurol, Nef yer aldı.

Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, bu yıl 400 milyon dolar kişisel servetiyle listeye ilk kez giriş yaptı. 33 yaşındaki Timur, böylece en zenginlerin ortalama yaşını da aşağı çekti. Erden Timur, 2010'dan bu yana 25'e yakın proje geliştirilen Nef'in cirosunu 4 yılda 1 milyar liranın üzerine çıkardı.

Bu yıl NewYork’ta Empire State’e komşu geliştireceği gökdeleni satışa çıkarmaya hazırlanan Nef, Chicago, Londra, Berlin gibi şehirlerde proje geliştirmeyi hedefliyor. İstanbul'daki projelerinin satışlarını sürdüren Nef, Bodrum'da denize sıfır projesini de bu yıl satışa çıkaracak.

En Zengin ilk 100 listesinin en genç isimleri sırasıyla;
1- İpek Kıraç – 1984 doğumlu – 75. Sırada – 540 Milyon Dolar
2- Erden Timur 1982 doğumlu – 100. Sırada- 400 Milyon Dolar
3- Serra Sabancı – 1975 doğumlu – 40. Sırada 800 Milyar Dolar
4- Hakkı Yıldız- 1975 doğumlu – 76. Sırada 500 Milyon Dolar
5- Mehmet Avni Kiğılı – 1973 doğumlu- 66. Sırada 600 Milyon dolar
6- Hamdi Ulukaya – 1971 doğumlu- 9. Sırada- 1,8 Milyar Dolar

FORBES "EN ZENGİNLER" LİSTESİNDEKİ GAYRİMENKUL PATRONLARI

Rönesans Holding
Rönesans İnşaat’ın kurucusu Erman Ilıcak, 2 milyar dolarlık servetiyle listede 5. sırada yer aldı. Rönesans Grubu’nun 12 AVM’si, iki şehir oteli ve 10 ofis binası bulunuyor. Yaklaşık 2 bin kiracısı olan grubun, 2015’in yıllık kira geliri 200 milyon dolar olarak gerçekleşti. Rönesans Holding’in sahip olduğu gayrimenkul portföyünün değeri ise 4 milyar lira.

Enka Holding
Enka İnşaat’ın kurucularından Şarık Tara da 2 milyar dolarlık servetiyle listeye 6. sıradan girdi. Enka’nın 2015 3. çeyrek itibariyle geliri 3,5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bunun 1,1 milyar dolarlık kısmı taahhüt faaliyetlerinden kaynaklanıyor. Şirketin gelirinde aslan payını enerji üretimi alıyor. Şirketin Moskova’daki gayrimenkulleri ise geçen yıl 293 milyon dolar gelir elde etti. Aileden Sinan Tara, Vildan Gülçelik, Sevda Gülçelik de listede yer buldu.

Çalık Holding
Listede 1,3 milyar dolarlık servetiyle 14. sırada bulunan Çalık Holding’in patronu Ahmet Çalık, 17 ülkede 27 bin kişiyi istihdam ediyor. Ortağı Mitsubishi ile Türkmenistan’da Hazar Denizi kıyısında 1,3 milyar dolarlık Garaboğaz gübre fabrikasının yapımını sürdüren Çalık Holding iştiraki GAP İnşaat olarak 30’un üzerinde proje tamamladı. Aralarında Tarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi dahil 10 projeyi tamamlama çalışmalarını da sürdürüyor.

Zorlu Holding
1,3 milyar dolarlık servetiyle listede 14. sırada yer alan Zorlu Holding’in patronu Ahmet Nazif Zorlu’nun Denizbank’ın Dexia’ya satışından elde ettiği gelirle 2,5 milyar dolara Zorlu Center’ı inşa etmişti. Levent’teki 163. Numara’nın da sahibi olan Zorlu için, 44 katlı bu ofis bloğunu 450 milyon dolara satacağı yönünde haberler çıkmıştı. Zorlu, bu ofis bloğunun yer aldığı arsayı 2997’de 80,5 milyon dolara almıştı.

Limak Holding
1,3 milyar dolar servetiyle listede yer alan Limak Holding’in patronu Nihat Özdemir’in kurucusu olduğu Limak Holding, 2015’te 4,3 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binasının yapım işini almıştı. Konsorsiyum ortağı olduğu 3i havalimanı da 2018’de açılacak. Limak Holding geçen yıl iştirakleriyle birlikte 2,5 milyar dolarlık yatırım yapmıştı.

Ağaoğlu Şirketler Grubu
Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu listeye 1,2 milyar dolarlık servetiyle 20. sıradan girdi. Son 10 yılda 7 milyon metrekareye yakın inşaat alanı geliştiren Ağaoğlu, 30 binin üzerinde konut, ofis ve ticari alan geliştirdi. Grubun halihazırda satışı devam eden projeleri My Towerland, Andromeda Gold, My World Europe, My Home Maslak ve Maslak 1453. Kardeşi Hüseyin Avni Ağaoğlu da listede 56. Sırada yer aldı.

Akfen Holding
Listeye 1 milyar dolarlık servetiyle 25. sıradan giren Akfen Holding’in patronu Hamdi Akın ise iştirak şirket TAV ile havalimanlarında büyümesini sürdürürken, Ankara ve Levent’te de loft gibi büyük projeleri ile gayrimenkulde de büyümesini sürdürüyor.

Polimeks İnşaat
Polimeks İnşaat’ın patronu Erol Tabanca 700 milyon dolarlık servetiyle listeye 50. sırada girdi. Şirket, yurtdışı taahhüt projeleri ile dünyanın en büyük 250 taahhüt şirketi arasında da yerini koruyor.

Torunlar GYO
Listede Aziz Torun ise 600 milyon dolarlık servetiyle 66. sırada yer aldı. Torunlar GYO, 1,8 milyar lira yatırımla 5. Levent projesini de başladı. Torun ailesinden Mehmet Torun da listeye 600 milyon dolarlık servetiyle 66. sıradan girdi.

Kiska İnşaat
500 milyon dolarlık servetiyle listede 76. sırada yer alan Kiska İnşaat’ın patronu Kağan Gürsel, NewYork’taki iki otelin dışında Türkiye’de de 3. otelini açmaya hazırlanıyor.

Nurol Holding
Nurol Holding’in patronu Nurettin Çarmıklı ise 400 milyon dolar servetiyle listede 97. sırada yer aldı. Mecidiyeköy, Güneşli ve Seyrantepe projelerinin satışına başlayan Nurol, iştirakleri TÜMAD ile Balıkesir İvrindi’de 2 milyar dolar değerinde altın ve gümüş rezervi keşfetti. Listeye aileden Erol Çarmıklı ile Mehmet Oğuz Çarmıklı da 400’er milyon dolar servetle 97. Sıradan girdi.

NEF
Listenin en genç zengini ise NEF İcra Kurulu Üyesi ve Timur Gayrimenkul’ün üst yöneticisi Erden Timur oldu. 400 milyon dolar servetiyle listede 100. sırada bulunan Erden Timur, 33 yaşında olmasına rağmen 5 yılda 24 Gayrimenkul projesi geliştirdi. Timur, 5 Aralık’ta Seyrantepe Nef 39 projesini 2 saatte satarak 47 milyon lira gelir elde etmişti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat