Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Önemli Değişiklik

03 Ağustos 2016
PAYLAŞ
Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Önemli Değişiklik
Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde ihraççılara ve ihraç edilecek gayrimenkul sertifikalarına ilişkin esaslar belirlenerek bazı maddelerde değişikliğe gidildi ve yeni maddeler eklendi...

1 metrekare konut almanın önünü açan Gayrimenkul Sertifikaları'nın tebliğinde değişiklik yapıldı. SPK tarafından yapılan değişiklikler bugün tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, belediyeler, İller Bankası Anonim Şirketi ve TOKİ'nin yanı sıra talep edilmesi durumunda bu şirketlerle anlaşma suretiyle tüzel kişilerde gayrimenkul sertifikası ihraç edebilecek.

Buna göre projelerden hak sahiplerine verilecek gayrimenkul sertifikası adet veya tutar ihraç öncesinde belirlenecek. Belirlenirken ise hak sahibinin sahip olduğu taşınmazlara ilişkin ilgili kurumların mevzuatında belirlenen esaslara göre tespit edilen değer dikkate alınacak.

Yeni değişiklikle elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunmayan ihraçcı, asli edimi kullanmak isteyen yatırımcılara izahname veya ihraç belgesinde açıklanmak koşuluyla kredi kullanım veya nakit ve taksitli ödeme imkanları sağlayabilecek.

Tebliğ'e kentsel dönüşüm amaçlı projeler kapsamında ihraç edilecek gayrimenkul sertifikaları başlığı altında yeni bir bölüm eklendi. Bunlarla beraber gayrimenkul sertifikası ihraç edenlerin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapacakları bildirilerle ilgili esaslarda belirlendi.

GAYRİMENKUL SERTİFİKALARI TEBLİĞİ'NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK İÇİN TIKLAYINIZ

"Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Önemli Değişiklik" haberine ait yorum yok

Yorum Yap