• Emlak Haberleri
  • Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Önemli Değişiklik

Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Önemli Değişiklik

Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde ihraççılara ve ihraç edilecek gayrimenkul sertifikalarına ilişkin esaslar belirlenerek bazı maddelerde değişikliğe gidildi ve yeni maddeler eklendi...

03 Ağustos 2016
Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde Önemli Değişiklik Gayrimenkul Sertifikaları Tebliği'nde ihraççılara ve ihraç edilecek gayrimenkul sertifikalarına ilişkin esaslar belirlenerek bazı maddelerde değişikliğe gidildi ve yeni maddeler eklendi...

1 metrekare konut almanın önünü açan Gayrimenkul Sertifikaları'nın tebliğinde değişiklik yapıldı. SPK tarafından yapılan değişiklikler bugün tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda, belediyeler, İller Bankası Anonim Şirketi ve TOKİ'nin yanı sıra talep edilmesi durumunda bu şirketlerle anlaşma suretiyle tüzel kişilerde gayrimenkul sertifikası ihraç edebilecek.

Buna göre projelerden hak sahiplerine verilecek gayrimenkul sertifikası adet veya tutar ihraç öncesinde belirlenecek. Belirlenirken ise hak sahibinin sahip olduğu taşınmazlara ilişkin ilgili kurumların mevzuatında belirlenen esaslara göre tespit edilen değer dikkate alınacak.

Yeni değişiklikle elinde yeterli sayıda gayrimenkul sertifikası bulunmayan ihraçcı, asli edimi kullanmak isteyen yatırımcılara izahname veya ihraç belgesinde açıklanmak koşuluyla kredi kullanım veya nakit ve taksitli ödeme imkanları sağlayabilecek.

Tebliğ'e kentsel dönüşüm amaçlı projeler kapsamında ihraç edilecek gayrimenkul sertifikaları başlığı altında yeni bir bölüm eklendi. Bunlarla beraber gayrimenkul sertifikası ihraç edenlerin Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapacakları bildirilerle ilgili esaslarda belirlendi.

GAYRİMENKUL SERTİFİKALARI TEBLİĞİ'NDE YAPILAN DEĞİŞİKLİK İÇİN TIKLAYINIZ


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İnşaat sektörü KDV indirimi sürecinin uzatılmasını istedi

İnşaat sektörü KDV indirimi sürecinin uzatılmasını istedi

Eylül ayında sona erecek KDV indiriminin sürmesi için sektör temsilcileri ortak görüş bildirdi. Mar

18 Ağustos 2017


Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği düzenlemesi yürürlüğe girdi

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği düzenlemesi yürürlüğe girdi

Bakanlar Kurulu Kararı ile Emlak Vergisine Matrah Olacak Vergi Değerlerinin Takdirine İlişkin Tüzük

18 Ağustos 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat