Gayrimenkul Sertifikası Geliyor

Gayrimenkul sertifikası tebliğindeki çalışmalarda sona geldi. Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcılar büyük gayrimenkul projelerinde büyük kazançlara ortak olabilecek...

26 Mayıs 2016
Gayrimenkul Sertifikası Geliyor Gayrimenkul sertifikası tebliğindeki çalışmalarda sona geldi. Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcılar büyük gayrimenkul projelerinde büyük kazançlara ortak olabilecek...

Gayrimenkul Sertifikası Tebliği çalışmalarında sona geliniyor. Haziran’da yayınlanması beklenen tebliğ ile sektör paydaşları ve yatırımcılar beklediği düzenlemeye kavuşacak.

Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcılar büyük gayrimenkul ya da kentsel dönüşüm projelerine yatırım yaparak bu alandaki kazançlara ortak olabilecekler.

Uygulama ile vatandaşların, devlet güvencesinde konut projelerinden metrekare bazında sertifika alabilmeleri ve bu sertifikalardan gerekli miktarda almaları durumunda inşa edilen gayrimenkulün bağımsız bir bölümüne sahip olabilmelerinin yolu açılıyor.

Konuyla ilgili AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, gerekli yasal değişikliğin yapılmasının ardından belediyelerin de gayrimenkul sertifikası ihraç edebileceklerini belirterek, böylece yatırımcıların değer artış kazançlarına ortak olabileceklerini söyledi.

HAZİRAN’DA YÜRÜRLÜKTE
Gayrimenkul sertifikası tebliğinin tamamı üzerinde yürütülen çalışmaları büyük ölçüde tamamladıklarını ve Haziran’da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş,
Yeni düzenlemelerle birlikte hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, hem de TOKİ gibi kuruluşların kolaylıkla ve özel düzenlemelerle Gayrimenkul Sertifikası ihraç edebileceğini ifade etti.

BELEDİYELERİN DE ÖNÜ AÇIK
Ertaş, "Belediyeler özelinde durumu değerlendirdiğimizde SPK mevzuatında belediyelerin ihraççı olabilmelerinin önünde bir engel bulunmamakla birlikte, belediyelerin kendi mevzuatları açısından gerekli ihraç yetkisine sahip olabilmeleri için yasal değişiklik yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu mevzuat değişikliklerinin de yapılması ile birlikte belediyeler de hukuken ihraç yapabilecek konuma gelebilecek." dedi.

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA SATILABİLECEK
Düzenleme ile tahvil, bono, hisse senedi ve kira sertifikası ihraçlarında olduğu gibi gayrimenkul sertifikalarının da yurt içinde ve yurt dışında tüm yatırımcılara satılabileceğini dile getiren Ertaş, son yıllarda özellikle Körfez bölgesi yatırımcılarının Türkiye'deki kurumsal konut ve diğer gayrimenkul projelerine yoğun bir ilgi gösterdiğini, bu düzenleme ile hem yurt içi yatırımcıların hem de küresel yatırımcıların gayrimenkul projelerine daha erken aşamada yatırım yaparak oluşacak değer artış kazançlarına ortak olabileceğini ifade etti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kale Country Çanakkale'de Oturuma Hazır!

Kale Country Çanakkale'de Oturuma Hazır!

Bir Fırat İnşaat projesi olarak hayata geçen Kale Country, Çanakkale Kepez'de yükseliyor. Projede ko

28 Nisan 2017


Konut Kent Vadi Evleri Projesi Kastamonu'da Yükseliyor !

Konut Kent Vadi Evleri Projesi Kastamonu'da Yükseliyor !

Konut Kent İnşaat tarafından hayata geçirilen Konut Kent Vadi Evleri projesi Kastamonu'da yükseliyor

28 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat