Gayrimenkul Sertifikası Geliyor

Gayrimenkul sertifikası tebliğindeki çalışmalarda sona geldi. Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcılar büyük gayrimenkul projelerinde büyük kazançlara ortak olabilecek...

26 May 2016
Gayrimenkul Sertifikası Geliyor Gayrimenkul sertifikası tebliğindeki çalışmalarda sona geldi. Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcılar büyük gayrimenkul projelerinde büyük kazançlara ortak olabilecek...

Gayrimenkul Sertifikası Tebliği çalışmalarında sona geliniyor. Haziran’da yayınlanması beklenen tebliğ ile sektör paydaşları ve yatırımcılar beklediği düzenlemeye kavuşacak.

Gayrimenkul sertifikası ile yatırımcılar büyük gayrimenkul ya da kentsel dönüşüm projelerine yatırım yaparak bu alandaki kazançlara ortak olabilecekler.

Uygulama ile vatandaşların, devlet güvencesinde konut projelerinden metrekare bazında sertifika alabilmeleri ve bu sertifikalardan gerekli miktarda almaları durumunda inşa edilen gayrimenkulün bağımsız bir bölümüne sahip olabilmelerinin yolu açılıyor.

Konuyla ilgili AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, gerekli yasal değişikliğin yapılmasının ardından belediyelerin de gayrimenkul sertifikası ihraç edebileceklerini belirterek, böylece yatırımcıların değer artış kazançlarına ortak olabileceklerini söyledi.

HAZİRAN’DA YÜRÜRLÜKTE
Gayrimenkul sertifikası tebliğinin tamamı üzerinde yürütülen çalışmaları büyük ölçüde tamamladıklarını ve Haziran’da Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesini beklediklerini belirten Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş,
Yeni düzenlemelerle birlikte hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, hem de TOKİ gibi kuruluşların kolaylıkla ve özel düzenlemelerle Gayrimenkul Sertifikası ihraç edebileceğini ifade etti.

BELEDİYELERİN DE ÖNÜ AÇIK
Ertaş, "Belediyeler özelinde durumu değerlendirdiğimizde SPK mevzuatında belediyelerin ihraççı olabilmelerinin önünde bir engel bulunmamakla birlikte, belediyelerin kendi mevzuatları açısından gerekli ihraç yetkisine sahip olabilmeleri için yasal değişiklik yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu mevzuat değişikliklerinin de yapılması ile birlikte belediyeler de hukuken ihraç yapabilecek konuma gelebilecek." dedi.

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDA SATILABİLECEK
Düzenleme ile tahvil, bono, hisse senedi ve kira sertifikası ihraçlarında olduğu gibi gayrimenkul sertifikalarının da yurt içinde ve yurt dışında tüm yatırımcılara satılabileceğini dile getiren Ertaş, son yıllarda özellikle Körfez bölgesi yatırımcılarının Türkiye'deki kurumsal konut ve diğer gayrimenkul projelerine yoğun bir ilgi gösterdiğini, bu düzenleme ile hem yurt içi yatırımcıların hem de küresel yatırımcıların gayrimenkul projelerine daha erken aşamada yatırım yaparak oluşacak değer artış kazançlarına ortak olabileceğini ifade etti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum