Gayrimenkul sözleşmelerinde TL dönemi başladı

Gayrimenkul sözleşmelerindeki döviz uygulamasını ortadan kaldıran yeni düzenleme resmi olarak yürürlüğe girdi. Tarafların kendi aralarında anlaşamamaları durumunda 2 Ocak Merkez Bankası efektif kuru baz alınacak.

07 October 2018
Gayrimenkul sözleşmelerinde TL dönemi başladı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hazırlanan ve gayrimenkullerdeki dövizle kiralama uygulamasını ortadan kaldıran yeni düzenleme resmi olarak yürürlüğe girdi. Buna göre ev, işyeri, arsa satışı ve diğer kira sözleşmelerinin tamamında Türk Lirası kullanılacak. Daha önce dövizle yapılmış olan sözleşmeler ise yasaya uygun bir şekilde TL’ye dönüştürülecek.

TARAFLAR ANLAŞAMAZSA DOLAR KURU 3.77 OLARK BAZ ALINACAK

Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe giren Türk parasının kıymetini korumaya yönelik tebliğe göre, sözleşmelerin dönüşümünde tarafların anlaşması esas alınacak. Taraflar karşılıklı olarak mutabakata varmazsa 2 Ocak 2018 tarihinden önce yapılan sözleşmelerde Dolar, Merkez Bankası’nın 2 Ocak tarihli Efekti Kuru dikkate alınarak uygulanacak. Yani taraflar anlaşamazlarsa sözleşmeler 3.77 lira üzerinden TL’ye dönüştürülecek.

İSTİSNALAR OLACAK

Dövizle yapılan sözleşmelerin Türk Lirası’na çevrilmesini zorunlu tutan düzenlemede bazı istisnalar da yer alacak. Buna göre taraflarından biri Türk vatandaşı olmayan ihracat, transit ticaret ve benzeri satış ve teslim işlemlerinde Türk lirası kullanılması zorunlu olmayacak.

Düzenlemeye göre sözleşmelerde yapılacak olan artış Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) fazla olamayacak. Sözleşmeler TÜFE’ye uygun bir şekilde güncellenecek.

HANGİ SÖZLEŞMELERİN TL’YE DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ZORUNLU OLACAK?

TL’ye dönüş düzenlemesine göre, Konut ve işyerleri dahil gayrimenkul satışlarında, vatandaşların kendi aralarında yaptıkları iş sözleşmelerinde, danışmanlık, aracılık ve taşımacılık dahil hizmet sözleşmelerinde, eser sözleşmelerinde, iş makineleri dâhil taşıt satış ve kiralama sözleşmelerinde, kamu kurum ve kuruluşları ile Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı şirketlerinin taraf olduğu gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde Türk Lirası’na dönüş zorunlu olacak.

HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum