Gayrimenkul Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son 5 yılda en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul yatırımında nelere dikkat etmeli ? İşte yanıtı...

28 Mayıs 2015
Gayrimenkul Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son 5 yılda en çok kazandıran yatırım araçlarından biri olan gayrimenkul yatırımında nelere dikkat etmeli ? İşte yanıtı...

Konut alırken bir ev sahibi olmanın mutluluğuna kapılıp önemli detayları unutmamak ve çok iyi araştırma yapmak gerekiyor. Aksi halde sonuç pişmanlık olabiliyor. İster yatırım ister oturum amaçlı olsun konut tercihinde binanın zemininden projenin konumuna, iskanından net ve brüt metrekaresine, sosyal donatılarından proje sahibi firmaya kadar araştırılması gereken birçok konu var.

MÜŞTERİ PROFİLİ

- Proje genelindeki müşteri profili ile ileride komşu olunacağından dolayı, ev sahibi olunduğunda ortak alanların paylaşılacağı komşular, sosyal ve mutlu bir yaşam için önemli bir etken. Projenin müşteri profili doğru değerlendirilmeli ve birlikte yaşamak isteyeceğiniz bir sosyal çevre olup olmadığı dikkatlice gözlemlenmeli.

PRİM POTANSİYELİ

- Konut satın almadan göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan ilki, mülkün bulunduğu il/ilçe/semtin gelişim trendleri ve prim yapma potansiyeli olmalı.

LOKASYON

- Kamu hizmetlerinden ne kadar faydalandığı, genel ve teknik alt yapı olanakları ve sosyal donatı alanlarına (okul, park, cami vb.) yakınlığı konut değerini belirleyen önemli faktörler. Gayrimenkulün bulunduğu konum ve mevkiinden kaynaklı merkezilik büyük önem taşıyor. Bölgenin tarihi - sosyal - kültürel dokusu ve gelişimi, ticari yoğunluğu, manzarası, çevre ve doğal güzellikleri taşınmazın değerinin belirlenmesinde etkili oluyor.

DİĞER FAKTÖRLER

- Çevredeki iş gücü, ekolojik ve çevresel konular, hizmet alanları, bölge nüfusu ve nüfusun gelir dağılımı, deprem faktörü de dikkat edilmesi gereken etkenler.

ULAŞIM İMKANLARI

- Satın alacağınız konutun alternatif ulaşım imkanlarına ve toplu taşıma alanlarına mesafesi son yıllarda yoğunlaşan araç trafiği nedeniyle dikkat edilmesi gereken önemli bir parametre. Trafik sıkışlığının yanı sıra toplu taşıma araçları ve yolların ihtiyacı karşılama durumu yatırım öncesinde cevap bulunması gereken sorular arasında yer alıyor.

PROJE DETAYLARI

- Eğer henüz yapımına başlanmamış projeden daire almayı düşünüyorsanız inşaatın toplam büyüklüğü ve etapları, başlama ve bitiş süresini öğrenmelisiniz. İnşaat tarzı, kalitesi, deprem yönetmeliğine uygunluğu, yapım yılı (gerçek yaş) ve görünümü (efektif yaş) konut almadan önce binanızla ilgili bilmeniz gereken başlıca faktörler. İnşaat alanı, sosyal donatı olanaldarı, aidat, yeşil alan, güvenlik sistemi, asansör, yangın merpeni, kat sayısı, fiziki durumu, mimari stili, cephesi ve görünürlük de yapıyla ligili bilmeniz gereken diğer unsurlar.

EVİN DEĞERİ

- Satış danışmanına soracağınız ilk soru evin tapu durumu (kat irtifakı, kat mülkiyeti v.b.) olmalı. Ardından brüt - net kullanım alam, teknik özellikler (ısıtma, yalıtım, soğutma ve havalandırma) otopark imkanları, ortak alanlar ve bu alanlardan faydalanma dairenizle ilgili bilmeniz gerekenler. Alternatif kullanım imkanları (büro, ofis v.b.) yüksekliği, gün ışığından faydalanma durumu, oda sayısı ve büyüklükleri, yerleşim biçimi, kullanışlılığı (kolon, kiriş v.b.) manzarası, balkon sayısı ve kullanışlılığı, bulunduğu kat, baktığı yön gürültü durumu, depo imkanı, banyo ve tuvalet sayısı da sahip olmak istediğiniz evin değerini belirleyecek.

TİCARİ GAYRİMENKUL YATIRIMI

-Ticari gayrimenkul yatırımında ise değeri ve geliri etkileyecek parametreler şöyle: Metrekare başına ortalama gider tahmini, açılış ve devamındaki tahmini doluluk, kiralamasız geçecek dönem varsa süre ve şartları, kiralanabilir metrekare başına ortalama kira tahmini, satış soması yapılacak harcamalar, ortak alanlardan kira getirişi ve işletim sistemi, rakip projelerle alan ve fiyat kıyaslamaları.

-

Gayrimenkul Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

-

Yukarıdaki yazıda gayrimenkul yatırımında dikkat edilmesi gerekenler detaylarıyla sıralanmıştır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.