• Emlak Haberleri
  • Gayrimenkul Yatırımında Tüm Oklar Kuzey Kıbrıs’ı Gösteriyor

Gayrimenkul Yatırımında Tüm Oklar Kuzey Kıbrıs’ı Gösteriyor

Yatırım deyince akla gelen ilk argümanlardan biri şüphesiz gayrimenkuldür. Dönemsel olarak inişlere ve çıkışlara sahip olsa da gayrimenkul yatırımı her zaman kazandırmıştır.

23 August 2023
Gayrimenkul Yatırımında Tüm Oklar Kuzey Kıbrıs’ı Gösteriyor Fakat iyi bir gayrimenkul yatırımı tanımı zamanla değişmiştir. Yatırımcıların kira geliri ve değer artışı beklentileri bir çok ülkede ve bölgede beklentileri karşılamamaktadır. Bu parametreler doğrultusunda yatırımcılar yoğun olarak en iyi gayrimenkul yatırım destinasyonlarını araştırmaktadır. Bu günlerde özellikle Türkiye’deki yatırımcılar rotalarını Kuzey Kıbrıs’a çevirmiştir.

Kuzey Kıbrıs’ta Yatırım Yapmanın Avantajları

Kısa Amortisman Süresi
Dünyanın bir çok ülkesinden yatırımcıların göz bebeği haline gelen Kuzey Kıbrıs sunduğu avantajlar ile fark yaratmaktadır. Yatırımcılar için şimdi bu avantajları biraz irdeleyelim. Gayrimenkul yatırımının ana parametrelerinden biri olan amortisman süresi ile başlayabiliriz. Kuzey Kıbrıs’ın iyi bir yatırım bölgesi olmasının en önemli sebeplerinden birisi aynı zamanda büyük bir turizm potansiyeline sahip olmasıdır. Bu noktada bu iki sektör bir araya getirildiğinde, başka bir deyişle iyi bir mülk yönetimi yapıldığında yatırımın amortisman süreleri 10-12 yıllara kadar indirilebiliyor. İstanbul, Londra, Malta, Dubai, Atina gibi bir çok popüler yatırım noktasında geri dönüşüm sürelerinin 20 yılı aştığını düşünürsek Kuzey Kıbrıs’ın büyük bir fark yarattığını söyleyebiliriz.

Düzenli Değer Artışı
Gayrimenkul, genellikle zamanla değer kazanan bir varlık olarak kabul edilir. Bu nedenle yatırımcılar, uzun vadede değer artışıyla birlikte varlıklarını korumak için gayrimenkul yatırımını tercih etmektedir. Gayrimenkul yatırımcılarının en önemli beklentilerinden biri şüphesiz değer artışıdır. Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörünün bu noktadaki göstergeleri muazzamdır. Öncelikle KKTC’de gayrimenkul sektörünün tamamen İngiliz Sterlini (pound) cinsinden değerlendiğini ve tüm işlemlerin bu para birimi ile yapıldığını belirtmek gerekiyor. Yani Kuzey Kıbrıs’ta resmi para birimi Türk Lirası olmasına rağmen, gayrimenkul değerleri TL’deki dalgalanmalardan etkilenmiyor. Bunun yanı sıra son 10 yılı incelediğimizde gayrimenkul değerlerinin döviz bazında sürekli ve düzenli artış gösterdiğini görmekteyiz. Bir ada ülkesi olması ve yurt dışından sürekli yatırım alması bu değer artışının sürdürülebilir bir yapıda devam etmesini sağlamaktadır.

Döviz Getirisi
Kuzey Kıbrıs’ta kira ücretleri Amerikan Doları, Euro ya da İngiliz Sterlini olarak belirleniyor. Bu nedenle gayrimenkul, sahipleri için döviz cinsinden bir gelir kaynağı oluşturuyor. Kira sözleşmeleri döviz cinsinden yapılabiliyor. Artış konusunda herhangi bir sınırlama yok. Bu durum kira gelirlerinde oluşabilecek enflasyon ya da para biriminden kaynaklanabilecek kayıpları minimize ediyor. Aynı zamanda uzun dönem kiralamalarda kira tutarları yıllık peşin olarak ücretlendiriliyor. Bu nedenle döviz getirisi hedefli yatırım yapmak isteyen kişiler için Kuzey Kıbrıs büyük bir avantaj sunuyor.

Esnek Ödeme Planları
Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapanların büyük bir çoğunluğu, proje başlangıç aşamasında alım yapmaktadır. Bunun en önemli sebebi inşaat firmalarının kefilsiz, faizsiz, kredisiz sağladığı taksit imkanlarıdır. Taksit seçenekleri bazen anahtar teslimine kadar olurken, bazen anahtar teslimi sonrasında 12-24 ay süre ile devam edebiliyor. Böylelikle yatırımcılar 50 aya varan vade imkanları ile konut sahibi olma imkanını yakalıyor.

Kuzey Kıbrıs yukarıda belirttiğimiz ve saymakla bitiremeyeceğimiz avantajları ile Türkiye’deki bir çok yatırımcının da ilgisini çekmektedir. Geçtiğimiz 3 aylık dönemde bir çok kişinin Kuzey Kıbrıs’tan “Gayrimenkul” yatırımı yaptığı bilinmektedir. Bu yatırımcıların büyük bir çoğunluğu değer artışını, bazıları döviz kazancını amaçlarken, bir kısmı ise tatil evi satın almaktadır.

Kuzey Kıbrıs’ta Doğru Yatırımın Adresi : Rocs Homes
Kuzey Kıbrıs’ta kazançlı bir yatırım ancak doğru parametrelerin bir araya gelmesi ile mümkündür. Bu noktada Rocs Homes yenilikçi yapısı, 360 hizmet anlayışı, deneyimli ve multidisipliner ekibi ile yatırımcılara üst düzey danışmanlık hizmeti vermektedir. Kuzey Kıbrıs’ta kazançlı bir yatırım için iyi konum, doğru zaman, konsept proje ve profesyonel bir işletim sisteminin bir arada olması gerekmektedir. Rocs Homes bu doğrultuda sunduğu portföylerdeki ayrıcalıklı seçenekleri, kurumsal tecrübesi ve mülk yönetim sistemi ile yatırımcılarını satın alırken kazandıran bir anlayışa sahiptir.

Rocs Homes yüksek potansiyeli ve güçlü satış ağı ile projelerin lansman öncesi dönemlerinde en iyi fiyat ve en doğru konuma sahip mülklere ulaşarak yatırımcılara en hızlı kazanç sağlayacak fırsatlar sunar. Aynı zamanda tanıtım turundan, sözleşme aşamalarına, resmi işlemlerden oturum iznine, eşyalandırmadan kiralamaya kadar bir yatırımcının Kuzey Kıbrıs’ta ihtiyaç duyabileceği tüm aşamalarda profesyonel bir hizmet sunar. Uzman ekibi ve şeffaf yönetim ilkeleriyle yatırımcıları Kuzey Kıbrıs’ta bilmeleri gereken tüm süreçler hakkında eksiksiz bir şekilde bilgilendirir. Rocs Homes geniş portföyü ve sektör hakimiyeti ile tüm yatırım ihtiyaçlarınıza yanıt oluşturmaktadır. Siz de Kuzey Kıbrıs’ta kazançlı ve sürprizlerle karşılaşmayacağınız bir yatırım için Rocs Homes ile iletişime geçin.

rocshomes.com
instagram.com/rocshomes
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum