Gayrimenkul Yatırımlarında En Hızlı Geri Dönüş Gaziantep’te

Gayrimenkule yatırılan paranın geri dönüş sürecinin; Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlere nazaran Gaziantep şehrinde daha kısa olduğu ortaya çıktı.

16 Temmuz 2014
Gayrimenkul Yatırımlarında En Hızlı Geri Dönüş Gaziantep’te

Gayrimenkule yatırılan paranın geri dönüş sürecinin; Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlere nazaran Gaziantep şehrinde daha kısa olduğu ortaya çıktı.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

İstanbul’un Beşiktaş, Kadıköy, Bakırköy ve Şişli gibi merkezleri ile Ankara’nın Çankaya’sı İzmir’in Konak’ında konuta yatırılan para 20 yılda geri dönerken Gaziantep’te bu süre 11 yıla iniyor. İlde en uzun geri dönüş zamanı ise 18 yıl olarak gösteriliyor.

En çok konutun satıldığı İstanbul, Ankara ve İzmir yerine parasını fıstık diyarı Gaziantep’e yatıran, kazançlı çıkıyor. Dünkü araştırmamızda İstanbul’da satın alınan bir dairenin kira gelirinin konutun fiyatını ortalama 20 yılda karşıladığı ortaya çıkmıştı. Bugünlerde ise dikkatler gayrimenkul sektöründe en hızlı gelişen Anadolu şehirlerine yönelmiş durumda.

GAZİANTEP'TE 11 YILDA GERİ DÖNÜYOR

100 metrekarelik daireleri baz aldığımız ve bulundukları ilçedeki ortalama emlak fiyatlarını gösteren araştırmamıza göre Ankara, İzmir ve Gaziantep’teki konut fiyatları kira geri dönüşünde İstanbul’u aratmıyor. Gaziantep konuta yatırılan parayı 11 yılda geri veriyor.

YATIRIMCILARA EN ÇOK GAZİANTEP KAZANDIRDI

Gaziantep’te fiyatlar hızla yükselişe geçerken, yatırımcısına İstanbul, Ankara ve İzmir’den daha fazla kazandırması dikkat çekiyor. Buna göre Gaziantep’in ilçeleri arasında merkeze en yakın ve yapılaşmanın yoğun olarak yaşandığı Nizip, Şahinbey ile Şehitkamil yerleşimlerinde yatırımın geri dönüşü 11 ile 18 yıl arasında değişiyor. Gelecek dönemde sanayi ve ticaret şehri kimliğini daha da kuvvetlendirmesi beklenen Gaziantep’in, hızla yeni konut projelerine ev sahipliği yapacağı belirtiliyor.

GAZİANTEP EMLAK PİYASASINDA BÜYÜK ARTIŞ

Güneydoğu’nun en gelişmiş şehri olan Gaziantep, komşu illerden yaşanan göçün ardından Suriyeli vatandaşların da etkisiyle emlak fiyatlarında büyükşehirlerle yarışıyor.

Güneydoğu’nun en dikkat çeken illerinden biri olan Gaziantep, komşu illerden aldığı göçle ve yükselen fiyatlarla, Güneydoğu’nun İstanbul’u olarak anılmaya başladı. Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyelilerin de gelmesiyle birlikte konut fiyatlarının tavan yaptığı bölgede, konut ve dükkân fiyatları yüzde 200 oranında yükseldi.

GAYRİMENKUL FİYATLARI DOYUMA ULAŞTI

Gaziantep’te emlak danışmanlığı yapan Mehmet Kocaoğlu, Gaziantep’in bölgenin en gelişmiş ili olması nedeniyle uzun zamandır komşu illerden göç yaşandığını belirterek, gayrimenkul fiyatlarında hızlı bir artış yaşandığını söyledi. Fiyatlardaki bu hızlı yükselişin ardından artık artmadığını ama düşüş de yaşanmadığını dile getiren Kocaoğlu, satılık ve kiralık gayrimenkul fiyatlarının doyuma ulaştığını ifade etti.

SURİYELİ VATANDAŞLARIN GELMESİYLE KONUT SORUNU YAŞANDI

Bölgede yaşanan kiralık konut sorununa da değinen Kocaoğlu, kiracıların ev bulmakta zorlandığını belirterek, “Van depremi sonrasında yaşanan göçle birlikte bölge diğer illerden göç aldı. Suriyeli vatandaşların da gelmesiyle konut sorunu yaşandı” dedi.

SATILIK DAİRELER 450 BİN LİRA

Konut sıkıntısının ardından kira fiyatlarının yükselmeye başladığını söyleyen Kocaoğlu, Suriyelilerle birlikte yükselişin devam ettiğinin altını çizdi. Fiyatlarla ilgili bilgi veren Kocaoğlu, “3+1 bir dairenin kira fiyatı 1000 lirayı bulurken, satış fiyatı ise 300 bin ile 400 bin lira arasında değişiyor” dedi. Kocaoğlu, yeni gelişen bölgelerde ise satılık daire fiyatlarının 450-500 bin liraya kadar yükseldiğini dile getirdi.

KİRALAR 2 KATI DEĞERİNDE ARTTI

Kiraların son bir senedir çok fazla arttığını ifade eden Koska, “Kiralar neredeyse iki katına çıktı. Geçen yıl 400 lira olan bir evin kirası şimdi 850 lira” dedi. Fiyatların yükselmesinin nedeni olarak Suriyeli vatandaşları gösteren Koska, “Suriyeliler 500 liralık konuta 1000 lira veriyorlar. Dolayısıyla öğrenciler zor durumda kalıyor. Hem fiyat artışı hem de konut sıkıntısı nedeniyle öğrenciler yeni dönemde kalacak ev bulamayabilir” diye konuştu.

KİRALAR 20 BİN LİRAYI GÖRDÜ

Ticari arsalarda metrekare fiyatlarının 3 bin 500 liradan başladığını ifade eden Mehmet Kocaoğlu, şunları dile getirdi:

Kiralık dükkân bulmakta sorun yaşanmıyor. Kiralar 50-60 metrekarelik bir dükkân için 1000 liradan başlıyor. Yeni gelişen bölgedeler ise daha da artıyor. Örneğin Gazi Muhtar Paşa Bulvarı, Gaziler Caddesi ve İbrahimli bölgesi gibi yerlerde yapılan lüks apartmanların altında bulunan 50-60 metrekarelik dükkânların kiraları 10-20 bin liralara kadar yükseliyorHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Altına dayalı kira sertifikası uygulamasına kadınlardan yoğun ilgi

Altına dayalı kira sertifikası uygulamasına kadınlardan yoğun ilgi

Geçtiğimiz ay başlatılan altına dayalı kira sertifikası uygulamasına dair istatistikler açıklandı.

29 Ekim 2017


Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman ödenecek?

Gayrimenkul vergilerinde 2. taksit dönemi başlıyor. Peki, emlak vergisi 2. taksit 2017 ne zaman öden

29 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.