Gayrimenkul’de GPY Dönemi Başlıyor!

01 Eylül 2015
PAYLAŞ
Gayrimenkul’de GPY Dönemi Başlıyor!

24 Gayrimenkul, 24 GPY ile Türkiye’de ilk gayrimenkul yatırım fonlarından birini kurmaya hazırlanıyor. Sistemin hem yatırımcıya hem de sektöre büyük katkı sağlaması bekleniyor…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

24 Gayrimenkul 24 GPY ile 3 yatırım fonunu yatırımcıya sunmaya hazırlanıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) kuruluş izni alan 24 Gayrimenkul Portföy Yönetim(24 GPY) şirketi, Türkiye’deki ilk gayrimenkul yatırım fonlarından birisini kurmaya hazırlanıyor.

3 ayrı fon
Primo adını verdikleri orta vadeli alım-satım amaçlı ilk fon için çalışmaları tamamlayarak, SPK’ya başvuruda bulunan 24 GPY, bu fonla birlikte “Arsa Fonu” ve “Kira Fonu” olmak üzere toplamda 3 adet gayrimenkul fonunu yatırımcıya sunmayı hedefliyor.

“Faaliyet izni alan ilk şirketiz”
SPK’dan kuruluş izni aldıklarını belirten 24 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yeniay, Türkiye’de faaliyet izni alan ilk gayrimenkul şirketiyiz dedi.

Türkiye’de gayrimenkul portföyünü oluşturan ilk şirket olmayı hedeflediklerini belirten Yeniay, “Uzun araştırmalar sonucunda SPK’dan kuruluş izni aldık. Şimdi 100 milyon TL değerinde ilk fonumuzu kurmaya hazırlanıyor. Türkiye’de gayrimenkul portföyünü oluşturan ilk şirket olmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili başvurularımızı yaptık” diye konuştu.

Hedef 10 yılda 10 milyar TL
Şu anda 100 milyon TL değerinde portföye sahip olduklarını belirten Aziz Yeniay, hedeflerinin 3 yılda 1 milyar, 10 yılda ise 10 milyar TL portföy büyüklüğüne ulaşmak olduğunu belirtti.

Hem sektöre hem de yatırımcılara büyük katkı sağlayacak
Gayrimenkul Portföy Yatırımı’nın hem sektöre hem de yatırımcılara büyük katkı sağlayacağının altını çizen Yeniay, “GPY Türkiye’de henüz çok yeni bir düzenleme. Bu sistemle yabancılar fon üzerinden arsa, konut, alışveriş merkezi, otel, hastane ve lojistik merkezi gibi farklı segmentlerde gayrimenkule yatırım yapabilecekler. Ve bu yatırımı devlet güvencesi altında yapacaklar” ifadesinde bulundu.

Bugün bir milad
Bugünün bir milad olduğunu söyleyen Yeniay, “Bugün sektörümüz için bir milad aslında. Ülkemizde yeni bir trend oluşuyor. Biz de bu yolda ilk adımı atan şirket olacağız. Bugün Gayrimenkul Portföy Yatırımı’nda 100 milyon gibi çok küçük rakamları konuşuyoruz. Ama 10 yıl sonra bu piyasada 25 milyar dolarlar konuşulacak” ifadesinde bulundu.

Fonların yatırımcıya faydaları neler?
• Gayrimenkullerin menkul kıymetleştirilmesine imkan veriyor.
• Büyük ölçekli gayrimenkullere likidite kazandırıyor.
• Yatırımcılarına şeffaf ve denetlenen bir ortamda istikrarlı olarak gayrimenkul geliri (kira-satış kazancı) sağlıyor.
• Yatırımcılar için vergi avantajları bulunuyor.
• Yatırım fonu nezdinde kazanç üzerinden Kurumlar Vergisi ödenmiyor.
• Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına (GYO) göre fonların açık uçlu olabilmesi ve Hisse Senetleri Borsası’ndaki fiyat hareketlerinden etkilenmemesi gibi farkları bulunuyor.


"Gayrimenkul’de GPY Dönemi Başlıyor!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap