Gayrimenkulde Kazançlı Yatırımın Püf Noktaları

Paranızı kazançlı bir yatırıma dönüştürmek istiyorsanız işte gayrimenkulde kazançlı yatırımın püf noktaları...

17 Haziran 2016
Gayrimenkulde Kazançlı Yatırımın Püf Noktaları Paranızı kazançlı bir yatırıma dönüştürmek istiyorsanız işte gayrimenkulde kazançlı yatırımın püf noktaları...

Gayrimenkul diğer yatırım enstrümanlarına kıyasla en güvenilir ve kazançlı yatırım olma özelliğini sürdürüyor.

Örneğin 2015 yılında finansal yatırım araçlarından dolar yatırımcısına yüzde 25 kazandırırken, Euro yüzde 13, altın yüzde 10 seviyesinde getiri sağladı. Borsadaki hisse senetleri ise yüzde 15 değer kaybı ile yılı kapatmıştır. Buna karşılık gayrimenkulde konuta yatırım yapanlar yıllık bazda yüzde 20 oranında kazanç elde ederek yılı karlı kapattılar.

Gayrimenkul yatırımlarında esas olan faktör, o yatırımdan mümkün olan en kısa sürede en yüksek getiriyi sağlamaktır. Bunun için de doğru gayrimenkulü bulmak ve iyi bir araştırma yapmak gerekir.

Peki konut alırken nelere dikkat edilmeli? Hangi projeler daha çok kazandırıyor?

Networks Grup’un Yönetim Kurulu Üyesi Serkan Gülmez gayrimenkulde kazançlı yatırım için gereken 8 unsuru açıkladı.

İşte gayrimenkulde kazançlı yatırımın püf noktaları

1. Konum
İster konut, ister işyeri, isterse arsa veya arazi olsun. Yatırımımız gelişmekte olan bir konumdaysa size daha hızlı bir geri dönüş sağlayacaktır. İstanbul gibi her noktası gelişmekte olan bir şehirde yatırım yapacaksak hangi lokasyonun daha hızlı geliştiğini yorumlayıp yatırımımızı o yöne yapmamız gerekir.

2. Fiyat
Her gayrimenkul prim yapar. Önemli olan konu vadesi olabildiğince kısa olacağını öngördüğümüz bir gayrimenkule yatırım yapmak. Burada öncelik gayrimenkulü aldığınızda kazanmak olmalı. İstanbul’da ortalama kira geri dönüşü 250 aydır, 250 ay’ın altında bir geri dönüş sağlayabiliyorsak bu fiyatın yatırım yapılabilir seviyede olduğunu gösterir.

İSKANSIZ YAPIDAN KAÇININ

3. İmar Planı ve Tapu Sicili
Bir apartman dairesi bile alsak aynı zamanda o apartmanın bulunduğu arsadan bir paya sahip olduğumuz için yatırım yapacağımız arsanın imar planı ve mülkün diğer tapu bilgileri gayrimenkulün fiyatını etkileyen faktörlerdir. Kat irtifakı kurulmamış dolayısıyla iskan alması mümkün olmayan yapıların satılması zordur, yatırımlarımızı bu tip yapılardan uzak tutmamız gerekir zaten bankalar da kat irtifakı olmayan yerlere kredi vermemektedir.

ÇEVREYİ ES GEÇEMEYİN

4. Çevredeki Sosyal Donatılar
Yatırım yapacağımız bölgedeki veya bölgenin çevresindeki hastaneler, üniversiteler, adliye, park gibi kamusal ve sosyal donatılar bölgenin değerine prim yaptıracak potansiyeldedir.

5. İnşaatı Yapan firma
İşini iyi yapan ve geçmişte taahhütlerini zamanında ve eksiksiz yerine getirip satış sonrasında da sizi yalnız bırakmayacak inşaat firmaları konut projelerindeki yatırımlarda bölgedeki diğer opsiyonların önüne geçmelidir. Bu firmalar satıştan sonra da çeşitli hizmetler vererek yatırımların daha hızlı değer kazanmasını sağlarlar. Tamamlanmış projelerin incelenmesi o firma için en doğru verileri bize sunacaktır.

KOLAY ERİŞİLEBİLRLİK ÖNEMLİ

6. Ulaşım İmkanları
Ulaşım imkanı gelişmiş bölgelerdeki gayrimenkuller yatırımların daha hızlı değer kazanmasını sağlar. İstanbul için E-5 ve Tem otoyolu güzergahları, ulaşım argümanları olarak metro ve metrobüs hatları başta olmak üzere bağlantı yollarının kesişim bölgeleri de sürekli gelişim sağlar. Kolay ulaşılabilirlik her yatırım için çok önemlidir.

KULLANILMAYAN SOSYAL DONATILAR AİDAT OLARAK GERİ DÖNER

7. Projenin Sosyal İmkanları
“Yatırım yapacağımız konut projesinde sosyal imkanlar ne kadar genişse o kadar iyidir, çok prim yapar!” algısı doğru değildir. Bu sosyal donatılar yatırımcıya kullanmadığı halde yüksek aidat olarak geri döner. Bu projelerin kiralanması ve satışı da çok kolay olmayacaktır.

8.Yatırımın Büyüklüğü ve Çeşitliliği
Yatırımın büyüklüğü kişi ya da kurumların imkanları ile doğru orantılıdır. Burada en önemli husus yatırımlarımızı tek sepette toplamayıp farklı gayrimenkul enstrümanları ile olası riskleri dağıtmak olacaktır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.