• Emlak Haberleri
  • Gayrimenkulde yabancı yatırımcılar için 'Turkuaz Kart' önerisi

Gayrimenkulde yabancı yatırımcılar için 'Turkuaz Kart' önerisi

Yabancı yatırımcıların faaliyetlerini artırma adına çalışmalar yürütülüyor.

16 February 2021
Gayrimenkulde yabancı yatırımcılar için 'Turkuaz Kart' önerisi Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) tarafından yabancı yatırımcıların Türkiye'deki gayrimenkul yatırımlarını artırma adına birtakım çalışmalar yürütülüyor.

Türkiye sınırları içerisinde yatırım yapacak yabancıların belli bir rakamın üzerinde yatırım yaptıkları takdirde uzun zaman ikamet izni alabilecekleri bir düzenlemenin yapılmasını önerdiklerini dile getiren GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, "Örneğin minimum 100 bin dolar yatırım yapan bir yabancının bu sayede elde edeceği Turkuaz Kart ile 5 yıllık ikamet izni alabilmesinin sağlanması önerisini Bakanlık'a sunduk" diye konuştu.

"YÜZDE 75'İ VATANDAŞLIK İÇİN YATIRIM YAPIYOR"

GİGDER'in geçtiğimiz yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yabancı gayrimenkul yatırımcısına satış yapan firmaların ve aracı kurumların sertifikalandırılarak yetkinliklerinin artırılmasıyla ilgili standartları belirleyen bir çalışma sunduğu belirtildi.

Yeni önerilerinde yabancıların belli bir rakamın üzerinde yatırım yaptıklarında Türkiye'de uzun süre ikamet izni alabilmelerine imkân tanıyacak bir düzenlemenin yapılmasının beklentileri arasında bulunduğunu belirten GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, "Türkiye'ye gayrimenkul yatırımı yapan katılımcıların yüzde 75'i bunu vatandaşlık edinmek için gerçekleştirmiyor. Ancak bu enstrümanın daha etkin şekilde işletilebilmesi için sektörün ortak talebi, bedeli 100 bin doların üzerinde gayrimenkul veya gayrimenkul yatırım fonu katılma payı satın alan yabancıya, bu sayede 'Turkuaz Kart' verilerek eşine ve 18 yaş altındaki çocuklarına uzun süreli ikamet izni verilmesi hususunda düzenleme yapılması yönündedir" ifadelerini kullandı.

"SATIŞLAR BAHARDA İVMELENİR"

Dün açıklanan Ocak 2021 konut satış rakamlarını da değerlendiren GİGDER Başkanı Akbal, "Ocak ayı genel anlamda kış koşulları ve yarıyıl tatili nedeniyle mevsimsel olarak satışların durgun olmasının normal kabul edildiği bir aydır ve satışlar baharda ivmelenir. Buna bir de dünya genelinde yaşanan seyahat engelleri ve pandemi süreci etkilerinin doğal yansımalarını eklediğimizde, verilerin ilk çeyrek konut satışlarına dair beklentilerimizle uyumlu olduğunu görüyoruz. Bahar dönemiyle birlikte pandeminin olumsuz etkilerinin kısmen azalmasını ve adetlerin yükselme sürecine girmesini öngörüyoruz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum