Gayrimenkulün Otoriter İsimleri Emlak Sektörünü Değerlendirdi

Borsa İstanbul'da bir araya gelen gayrimenkul piyasasının otoriter isimleri Türkiye emlak sektörünü değerlendirdi.

20 Haziran 2014
Gayrimenkulün Otoriter İsimleri Emlak Sektörünü Değerlendirdi

Borsa İstanbul'da bir araya gelen gayrimenkul piyasasının otoriter isimleri Türkiye emlak sektörünü değerlendirdi.

Özyeğin Üniversitesi – Alp Alkaş Perakende ve Gayrimenkul Merkezi tarafından düzenlenen 1. “Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı", 19 Haziran 2014 tarihinde Borsa İstanbul’da gerçekleşti.

“GAYRİMENKUL PAZARI ŞEFFAF”

İlk panel olan “Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları” oturumunda konuşan Massachusetts Institute of Technology'den Prof. Dr. David Geltner, gayrimenkul pazarında şeffaflığın önemine dikkat çekti. Türkiye pazarına giren ve çıkış yapan uluslararası gayrimenkul sermayesinde veri paylaşımında şeffaflığın çok önemli olduğunu vurgulayan Geltner, verilere sahip firmaların kamu yararı için ellerindeki bilgileri paylaşmaları durumunda, sektörün daha da ileriye gideceğini belirtti.

“İNŞAAT MALİYETLERİ ARTTI”

Wisconsin Üniversitesi'nden Prof. Dr. Abdullah Yavaş ise konuşmasında, Türkiye’de konut sektöründe bir balon var mı, varsa ülkeye ne kadar zarar vereceğini ve yatırımcıların bu durumda ne yapması gerektiği konularına dikkat çekti. ABD’de birkaç yıl önce yaşanan mortgage krizinde tüm satın almaların nakit olması durumunda herhangi bir krizin yaşanmayacağını söyleyen Yavaş, Türkiye’nin bu alanda hem Avrupa hem de ABD ile kıyaslanamayacağını söyledi. Türkiye’de temerrüt problemi olduğunu ifade eden Yavaş, varlıkların temel değerlerinin bilinmemesini ve gözlemlenen fiyatların temel değerden yüksek olmasının sektörün önemli sorunlarından olduğunu bildirdi. İstanbul’da konut sektöründe bir balon durumunun olup olmadığına bakmak için her bölgenin ayrı ayrı incelenmesini ve buradaki konut arz ve talebinin doğru şekilde analiz edilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul’da arsa tedariğinin önemli bir konu olduğuna dikkat çeken Yavaş, inşaat maliyetlerinin de artığını söyledi.

“ULUSLARARASI SATIŞLARDA ARTIŞ VAR”

1. Uluslararası Gayrimenkul Piyasaları Çalıştayı'nın “Perakende Gayrimenkul Piyasaları” adlı ikinci oturumda Emaar CEO’su Ozan Balaban yaptığı açıklamada, yabancı yatırımcıların dünyanın neresine yatırım yaparsa yapsınlar gittikleri yerel pazarı önemsemelerini ve çalışmalarını bu doğrultuda gerçekleştirilmeleri gerektiğini söyledi. Türkiye’nin büyük bir pazar olduğu belirten Balaban, gayrimenkul sektörünün ileriye doğru gittiğini ve daha uzun vadeli yatırımcıların Türkiye’ye geldiğini söyledi. Mütekabiliyet yasasının gayrimenkul sektörünü geliştirdiğini ifade eden Balaban, uluslararası satışların geçtiğimiz sene arttığına dikkat çekti. Türkiye'de gayrimenkul sektöründe bir balon olmadığını söyleyen Balaban; "Türkiye'de her şeyi fazla yapıyoruz, fazla alıyoruz, satıyoruz ve tasarruf yapmıyoruz. Ancak Türkiye'de bankacılık sistemi sağlam. Faiz oranları kabul edilemez seviyede. Bankacılık sistemi daha çok garanti vermeli" dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.