Gaziantep’te 50 Bin Konutluk Proje Tanıtıldı

Gaziantep'te 50 bin konutun yapımını öngören Gaziantep Kuzey Şehir Projesi tanıtıldı...

22 Ekim 2015
Gaziantep’te 50 Bin Konutluk Proje Tanıtıldı

Gaziantep'te 50 bin konutun yapımını öngören Gaziantep Kuzey Şehir Projesi tanıtıldı...

50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir projesinin tanıtımı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin TOKİ Başkanı Ergün Turan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte gerçekleştirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “ Toplumlar yalnızca ülkeleriyle değil, şehir, birey ve odalarıyla da büyük bir rekabet içerisinde. Bu rekabette kaliteli büyümeyi sağlayanlar bu yarışın birincisi olacak. Kaliteli büyüme de bugün G20’nin esas gündemlerinden bir tanesi. Nasıl kaliteli büyünecek? Kaliteli büyümede en önemli şey kapsama, kapsayıcılık. Herkesin içerisinde olduğu, herkesin burada kendini özel hissettiği bir büyüme modeli. İşte o yüzden şehrimizi yerelden evrensele, gelenekten geleceğe taşıyoruz. Ve bu şehircilik anlayışıyla da büyük resme bakıyoruz” dedi.

1970-1980’li yıllardaki şehirleşmeleri örnek vererek, sağlıklı büyümenin önemini anlatan Şahin, “Öyle bir şehir kuracaksınız ki bugün insan ilişkilerinin maksimum olduğu bir altyapı size verecek. Bu yalnızca ekonomik bir mesele değil. Ama aynı zamanda kültürel bir mesele. Geçmişi bu kadar kimlikli ve kültürlü olan bir şehrin mutlaka yeni bir şey söylemesi lazım. Gaziantep’teki yetişmiş insan gücünü sistemin içerisine alarak yerli bir model oluşturacağız.” dedi.

Gaziantep'te hayata geçirilen çalışmayı çok önemsediklerini dile getiren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "Bu büyüklükteki bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen bir proje olma özelliğiyle, ülkemizin mimarlık ve mühendislik dünyası açısından da ilktir ve bugüne kadar planlanmış en büyük yeni yerleşim projesidir. Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'ni sürdürülebilir şehircilik anlayışıyla tasarımcılar, şehir plancıları, sosyologlar, mimar ve mühendislerce çok boyutlu olarak planladık. Fiziki nitelikleri kadar ekonomik, kültürel ve sosyal ölçeklerini inceleyerek projelendirdiğimiz çalışma Gaziantep için hayırlı olsun” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Turan, 300 bin nüfuslu Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'nin 2023 yılına kadar kademeli olarak tamamlayacağını söyledi. Projenin ilk etabında 3 bin konut üretimi yapılacağını açıklayan Turan, projede dar ve orta gelir grubu vatandaşların yanı sıra, konut ihtiyacı bulunun Organize Sanayi Bölgesi çalışanları için özel kontenjan ayrılacağını dile getirdi. Böylece projede geleneksel mahalle kültürü ve komşuluk ilişkileriyle toplumun tüm demografik zenginlikleri bir arada barındırılacak.

Projenin TOKİ yerel mimari uygulama konsepti ile geliştirildiğinin altını çizen Turan, "Gaziantep için kurgulanan modelde, geleneksel Antep Evi’nin bir avlu etrafında şekillenmiş mimari unsurlarına yer veriliyor. Bir mahalle kurgusu içinde, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturuyor. Cami, mahallenin merkezinde ticari ve diğer fonksiyonlarla ilişki içinde kurgulanırken, zemin katlarda manav, kasap, bakkal gibi esnafın hizmet vereceği geleneksel sokak yaşamından esinlenilen alışveriş alanları da proje tasarımı içinde yer alıyor" dedi.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ, şehit yakını ve gazileri ev sahibi yapmaya devam ediyor

TOKİ, şehit yakını ve gazileri ev sahibi yapmaya devam ediyor

TOKİ, vatan savunması için şehit düşenlerin ailelerini ve gazileri ev sahibi yapmaya devam ediyor.

17 Temmuz 2017


TOKİ’nin Bursa Nilüfer ve Keleş’te yapılan Kura Sonuçları

TOKİ’nin Bursa Nilüfer ve Keleş’te yapılan Kura Sonuçları

TOKİ’nin Bursa Nilüfer’de inşa ettiği toplam 1176 konut için yapılan kura çekilişi ile konutların ye

14 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat