Gaziantep’te 50 Bin Konutluk Proje Tanıtıldı

Gaziantep'te 50 bin konutun yapımını öngören Gaziantep Kuzey Şehir Projesi tanıtıldı...

22 Ekim 2015
Gaziantep’te 50 Bin Konutluk Proje Tanıtıldı

Gaziantep'te 50 bin konutun yapımını öngören Gaziantep Kuzey Şehir Projesi tanıtıldı...

50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Şehir projesinin tanıtımı Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin TOKİ Başkanı Ergün Turan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte gerçekleştirildi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “ Toplumlar yalnızca ülkeleriyle değil, şehir, birey ve odalarıyla da büyük bir rekabet içerisinde. Bu rekabette kaliteli büyümeyi sağlayanlar bu yarışın birincisi olacak. Kaliteli büyüme de bugün G20’nin esas gündemlerinden bir tanesi. Nasıl kaliteli büyünecek? Kaliteli büyümede en önemli şey kapsama, kapsayıcılık. Herkesin içerisinde olduğu, herkesin burada kendini özel hissettiği bir büyüme modeli. İşte o yüzden şehrimizi yerelden evrensele, gelenekten geleceğe taşıyoruz. Ve bu şehircilik anlayışıyla da büyük resme bakıyoruz” dedi.

1970-1980’li yıllardaki şehirleşmeleri örnek vererek, sağlıklı büyümenin önemini anlatan Şahin, “Öyle bir şehir kuracaksınız ki bugün insan ilişkilerinin maksimum olduğu bir altyapı size verecek. Bu yalnızca ekonomik bir mesele değil. Ama aynı zamanda kültürel bir mesele. Geçmişi bu kadar kimlikli ve kültürlü olan bir şehrin mutlaka yeni bir şey söylemesi lazım. Gaziantep’teki yetişmiş insan gücünü sistemin içerisine alarak yerli bir model oluşturacağız.” dedi.

Gaziantep'te hayata geçirilen çalışmayı çok önemsediklerini dile getiren TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "Bu büyüklükteki bir sosyal konut alanında, uygulaması tek seferde geliştirilen bir proje olma özelliğiyle, ülkemizin mimarlık ve mühendislik dünyası açısından da ilktir ve bugüne kadar planlanmış en büyük yeni yerleşim projesidir. Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'ni sürdürülebilir şehircilik anlayışıyla tasarımcılar, şehir plancıları, sosyologlar, mimar ve mühendislerce çok boyutlu olarak planladık. Fiziki nitelikleri kadar ekonomik, kültürel ve sosyal ölçeklerini inceleyerek projelendirdiğimiz çalışma Gaziantep için hayırlı olsun” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Turan, 300 bin nüfuslu Gaziantep Kuzey Şehir Projesi'nin 2023 yılına kadar kademeli olarak tamamlayacağını söyledi. Projenin ilk etabında 3 bin konut üretimi yapılacağını açıklayan Turan, projede dar ve orta gelir grubu vatandaşların yanı sıra, konut ihtiyacı bulunun Organize Sanayi Bölgesi çalışanları için özel kontenjan ayrılacağını dile getirdi. Böylece projede geleneksel mahalle kültürü ve komşuluk ilişkileriyle toplumun tüm demografik zenginlikleri bir arada barındırılacak.

Projenin TOKİ yerel mimari uygulama konsepti ile geliştirildiğinin altını çizen Turan, "Gaziantep için kurgulanan modelde, geleneksel Antep Evi’nin bir avlu etrafında şekillenmiş mimari unsurlarına yer veriliyor. Bir mahalle kurgusu içinde, mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturuyor. Cami, mahallenin merkezinde ticari ve diğer fonksiyonlarla ilişki içinde kurgulanırken, zemin katlarda manav, kasap, bakkal gibi esnafın hizmet vereceği geleneksel sokak yaşamından esinlenilen alışveriş alanları da proje tasarımı içinde yer alıyor" dedi.

İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ 24 ilde 135 arsasını satışa çıkardı

TOKİ 24 ilde 135 arsasını satışa çıkardı

TOKİ tarafından 24 ilde, 1 milyon 152 bin 933 metrekare büyüklüğünde 135 arsa satışa çıkarılıyor.

13 Ocak 2018


TOKİ Gemlik projesinin ilk etabının temellerini atacak

TOKİ Gemlik projesinin ilk etabının temellerini atacak

TOKİ, deprem riski nedeniyle taşınma kararı alınan Bursa’nın Gemlik ilçesinde ilk temeli cumartesi g

12 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum