Gaziantep'te konut fiyatları yüzde 70 arttı!

Gaziantep emlak piyasasın hareketli günler yaşanıyor.

24 November 2021
Gaziantep'te konut fiyatları yüzde 70 arttı! Türkiye'nin hemen hemen tüm şehirlerinde son dönemlerde konut fiyatları artış gösterdi. Bazı şehirlerde yüksek oranlarda görülen artış düzeyi dikkat çekti.

AA'nın aktardığı habere göre, Gaziantep'te konut fiyatlarının ülke ortalamasının yüzde 20 üzerinde olduğunu belirten Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, fiyatlardaki artışın kur fiyatlarındaki hareketlilikten ve vatandaşların yatırım amaçlı gördükleri arsalarını satmamalarından kaynaklandığını dile getirdi.

"ARSA FİYATLARINDA CİDDİ ARTIŞLAR VAR"

Gaziantep'te arsa fiyatlarında ciddi bir artış yaşandığını, bu artışın önüne geçmek amacıyla bazı çalışmalar gerçekleştirildiğini belirten Kanevetçi, "Gaziantep'te imarlı arsa sorunu yok yüksek fiyatlı arsa sorunu var. Bununla ilgili hem müteahhit olarak bizlere hem de belediyelerimize görevler düşüyor. Arsa fiyatlarının önüne geçmek için belediyelerle yaptığımız görüşmelerde bazı önerilerde de bulunduk. Bunlardan birisi kat karşılığı ya da hasılat paylaşımı şeklinde müteahhit arkadaşlara verilmesi önerisiydi. Bu konuya da sıcak bakıyorlar ve bu konuda belediyelerimiz ciddi atılımlar yaptı. Fiyatlar arttıkça vatandaşın konut alım gücü de doğal olarak azalıyor" ifadelerini kullandı.

FİYATLAR HANGİ SEVİYEDE?

Vatandaşların konut tercihinin değiştiğinden bahseden Gaziantep İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Bora Kanevetçi, 3+1 yerine 2+1 konutlara yönelimin olduğunu, konut fiyatlarının ise yüzde 70 düzeyde arttığını ifade etti.

Gaziantep'te 2+1 konut fiyatlarının 500 bin TL, 3+1 konutların 800 bin TL seviyesinden başladığını belirten Kanevetçi, "Fiyatlar Gaziantep'te Türkiye ortalamasının üzerinde. Bu durum müteahhitlerin fahiş fiyat artışlarından kaynaklı değil. Bu durum arsa fiyatlarının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Arsalar yatırım aracı olarak görülüyor. Çok fazla imarlı arsamız var ama arsa sahipleri ya satmak istemiyor ya da kat karşılığı vermek istemiyor. Çünkü arsa durduğu yerde değeri artıyor. Bu durumda da müteahhit arsa bulmakta zorlanıyor. Bu durum da doğal olarak Türkiye ortalamasının üzerine çıkmasına sebep oluyor. İnşaat malzemelerindeki artış da fiyatları etkiliyor. Tüm etkenlere de bakılınca geçtiğimiz yıllara oranla konut fiyatları da yüzde 70 civarında artış gösterdi" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum