Gebze İzmir Otoyolu Bu Bölgeleri Şaha Kaldıracak

20 Nisan 2016
PAYLAŞ
Gebze İzmir Otoyolu Bu Bölgeleri Şaha Kaldıracak

İstanbul ile İzmir arasındaki mesafeyi 3,5 saate i düşürecek olan Gebze İzmir Otoyolu geçtiği bölgede hem ekonomiyi canlandıracak, hem de arsa ve arazi fiyatlarında ciddi artış yaşatacak...

Gebze İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı tamamlandı. Mayıs ayında hizmete girmesi planlanan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nün son tabliyesi yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından yerleştirilecek.

29 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Ekonomiye büyük katkısı olması beklenen Gebze İzmir Otoyolu'nun Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan analize göre projenin 2017'de yüzde 4 seviyelerinde başlayıp 2030 yılında yüzde 7 seviyelerine kadar varan katkı sağlaması öngörülüyor. Aynı zamanda yaklaşık 29 bin kişiye iş kapısı olması düşünülüyor.

HER SEKTÖRE EKONOMİK KATKI

Bölge ekonomisine ivme kazandıracak olan projenin 2017 ile 2030 yılları arasında otomotiv sektöründe yıllık ortalama 1.5 milyar TL, tekstil sektöründe yıllık ortalama 600 milyon TL ve turizm sektöründe yıllık 500 milyon TL'lik büyümeyi tetiklemesi bekleniyor.

ARAZİ FİYATLARI UÇACAK

Gebze İzmir Otoyolu'nun hizmete açılmasıyla Bursa ve çevresindeki büyük illerde arsa arazi fiyatlarında metrekare başına 20 TL olan rakamın ortalama 50 TL seviyesine çıkması tahmin ediliyor. Diğer iller ise uzun vadede metrekare fiyatlarının 15 ile 20 TL arasında bir artış göstermesi öngörülüyor.


"Gebze İzmir Otoyolu Bu Bölgeleri Şaha Kaldıracak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap