Geç Teslim Nedeniyle Kira Bedeli Alınabilir Mi?

26 Şubat 2016
PAYLAŞ
Geç Teslim Nedeniyle Kira Bedeli Alınabilir Mi?

Aldığınız dairenin geç teslim edilmesi nedeniyle kira kaybı yaşayabilirsiniz. Peki bu bedel geri alınabilir mi? Sorunun yanıtı haberimizde...

Konut projelerinden satın aldığınız dairelerin sözleşmede teslim tarihleri belirtiliyor. Peki söz verilen tarihte daireleriniz teslim edilmezse bu süre için yaşayacağınız kira kaybını alabiliyor musunuz? Bu sorunun yanıtı evet. Sözleşmede konuya dair madde olmasa bile bu bedeli geri alabiliyorsunuz.

Sözleşmede firmanın kira kaybını ödemesine dair bir madde olmasa bile ödeme yapmak zorunda olduğunu belirten Rehber Hukuk Bürosu Tüketici Hukuku konusunda uzman avukat Ahmet Çetinkaya, "Burada izlenecek yol firmaya karşı önce maddi zararlarınızı tazmin etmesi için noter aracılığı ile bir ihtar çekmek ve sorununuza firma tarafından bir çözüm üretilmezse tüketici mahkemelerinde dava açmaktır. Bu durumda bir avukata danışmanızda faydanız olacaktır." dedi.

Her Projeden Kira Kaybı Alınamıyor

Her geciken projeden kira alınabileceği anlamını çıkarmamak gerektiğine dikkat çeken Çetinkaya, proje olağanüstü durumlardan dolayı gecikmişse veya bu gecikmede proje sahibinin bir hatası yoksa ve durum öngörülemez bir durum ise kanunun bu sefer satıcının haklarını koruduğunu belirtti. Bu durumlarda daire sahibi firmaya karşı geç teslimden kaynaklanan maddi zararlarını ileri süremiyor.

Bununla beraber aldığınız daire bölgedeki aynı emsallere sahip daireden daha pahalı. Siz bu daireyi alırken çevre düzenlemesi, yaşam alanı, projenin mimari değeri, şerefiye farkı gibi nedenlerle pahalıya aldınız. Eğer firma taahhüt ettiklerini size vermezse, firmadan ayıplı mal satmaktan dolayı zararların tazmini talep edilebilir.


"Geç Teslim Nedeniyle Kira Bedeli Alınabilir Mi?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap