• Emlak Haberleri
  • Geçen ay yapılan konut satışlarında Web Tapu sistemi öne çıktı

Geçen ay yapılan konut satışlarında Web Tapu sistemi öne çıktı

Haziran ayında her üç konut satışından birinin Web Tapu sistemiyle yapıldığı bildirildi.

06 July 2020
Geçen ay yapılan konut satışlarında Web Tapu sistemi öne çıktı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ve yatırımcılara tapu müdürlüklerine gitmeden konut alım-satım işlemlerini kolay bir şekilde yapma imkanı sağlayan Web Tapu sistemi, özellikle koronavirüs salgını sürecinde vatandaşlar tarafından daha sık kullanılmaya başlanmıştı. Konut satışlarının rekor seviyelere çıktığı Haziran ayında ise Web Tapu sistemine ilginin daha da artığı bildirildi.

AA'nın aktardığı habere göre, Haziran ayında yapılan 357 bin işlemden 113 bininin Web Tapu sistemi üzerinden yapıldığı öğrenildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan rakamlara göre, tapu müdürlüklerinde haciz, devir, ipotek ve satış da kapsayan günlük işlemlerin sayısı geçen ay ortalama 70 bin rakamına ulaştı.

EN ÇOK KULLANILAN ŞEHİRLER

Haziran ayında kamu bankaları tarafından sunulan tarihi konut kredisi kampanyasıyla Türkiye genelinde konut satışları patladı. Yatırımcıların geçtiğimiz ay yalnızca konut satışlarını canlandırmadığı, arsa ve tarla gibi gayrimenkul türlerini de tercih ettiği bildirildi.

Paylaşılan rakamlara göre, Haziran ayında Web Tapu sistemini en çok kullanan şehirler İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa olarak görüldü. Bu sistemde gayrimenkul alım-satım işlemleri de kolay bir şekilde yapılıyor.

SADECE SON İMZAYA GİDİLİYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün Web Tapu sistemi üzerinde yapılan alım-satım işlemlerinde kimlik belgeleri, emlak beyan değerini gösterir belgeler, şirket yetki belgeleri ve DASK poliçeleri talep edilmeden işlemler yapılıyor. Yapılan işlemler sonrasında yatırımcılar sadece son imza için tapu müdürlüklerine gidiyor. Sistem üzerinden resmi geçerliliği olan tapu senedi, ipotek belgesi ve tapu kayıt örnekleri de alınabiliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum