• Gayrimenkul Rehberi
  • Gurbetçilerin KDV ödemeden ev sahibi olabilmesi için hangi şartlar aranıyor?

Gurbetçilerin KDV ödemeden ev sahibi olabilmesi için hangi şartlar aranıyor?

Gurbetçilerin Türkiye'de KDV ödemeden konut sahibi olabilmesini sağlayan uygulama gayrimenkul sektörünü hareketlendirdi. Peki bu düzenlemede aranan şartlar neler?

10 Ağustos 2017
Gurbetçilerin KDV ödemeden ev sahibi olabilmesi için hangi şartlar aranıyor? 1 Nisan'da TBMM tarafından yasalaştırılarak yürürlüğe koyulan uygulama ile yurt dışında yaşayan gurbetçiler, Türkiye'de KDV ödemeden gayrimenkul sahibi olabilecekler. Bu düzenleme özellikle yaz sezonunda gayrimenkul sektörünü hareketlendirirken Dünya Gazetesi'nden Nazmi Karyağdı, köşe yazısında gurbetçilerin KDV ödemeden gayrimenkul sahibi olabilmesi için aranan şartlara değindi.

DÜZENLEMEDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Yaz ayının başlamasıyla birlikte özellikle Almanya, Fransa, Hollanda gibi ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları tatillerini geçirmek üzere Türkiye'ye dönüyorlar. Bu tatil döneminde aynı zamanda kendi vatanlarında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere, devletten önemli kolaylık sağlayan düzenleme getirildi.

KDV ödemeden gayrimenkul sahibi yapan düzenlemeden çalışma ve oturma iznine sahip ve altı aydan fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları yararlanabilecek. Gurbetçilerin KDV olmaksızın gayrimenkul sahibi olabilmesi için altı aydır yurt dışında bulunduğunu ispat etmesi gerekmektedir. Ayrıca gurbetçilerin yaşadıkları ülkeden alacakları ikamet tezkeresini satıcıya sunma zorunluluğu bulunmaktadır.

MÜTEAHHİTTEN ALINMASI ZORUNLULUĞU

Düzenlemede dikkat çeken bir başka şart ise, yapı ruhsatında konut, ofis, daire, dükkan, apart, rezidans vb. şeklinde tanımlanan taşınmazların müteahhit tarafından devrinin ilk kez bu uygulamadan yararlanmak isteyen gurbetçiye yapılıyor olması gerekmektedir. Eğer bir konut müteahhiti tarafından başka bir kişiye satılmışsa ve KDV düzenlemesinden yararlanmak isteyen gurbetçi de bu konutu ikinci sahibinden alacaksa KDV ödemek durumunda kalacaktır.

DÜZENLEMEDE DÖVİZLE SATIN ALMA ZORUNLULUĞU

Gurbetçilere yönelik gayrimenkul satın alımında KDV düzenlemesi ile Türkiye'ye yüklü miktarda döviz girmesi bekleniyor. Zira bu uygulamadan yararlanmak isteyen gurbetçilerin satın alma bedelini döviz ile ödemesi gerekmektedir. Satın alma işlemi, yurt dışında bulunan dövizin Türkiye'deki bir bankaya transferiyle gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra dövizi nakit olarak Türkiye'ye getirmek isteyenler de Gümrük İdaresi'nden belge almak zorundadır.

Satış bedelinin ödenmesinde işleminde, yarısını faturanın düzenlendiği tarihten önce, yarısını da 1 yıl içerisinde yine döviz olarak ödenmesi durumunda KDV ödemeden gayrimenkul sahibi olunabilir. Öte yandan bu uygulamadan yararlanarak konut ya da iş yeri satın alan gurbetçiler, 1 yıl süreyle bu taşınmazları satamayacaklar. Eğer 1 yıl geçmeden satış işlemi yapılırsa, tecil faizi ile KDV miktarının ödenmesi gerekecek.

Kaynak: Dünya


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bursa'da 2018 teslim konut projeleri

Bursa'da 2018 teslim konut projeleri

Bursalı gayrimenkul yatırımcıları gözlerini yeni yıla dikti. İşte Bursa'da 2018 teslim konut projele

24 Aralık 2017


Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Emlak vergisi borcu ödenmezse ne olur?

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle mükellef oluyorlar. P

21 Aralık 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum