• Emlak Haberleri
  • Güvenli binalar için 'Yapı Yasası' getirilsin önerisi

Güvenli binalar için 'Yapı Yasası' getirilsin önerisi

Türkiye genelinde kentsel dönüşüm seferberliği devam ediyor.

06 April 2021
Güvenli binalar için 'Yapı Yasası' getirilsin önerisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarıyla güvenli yapı stokunun oluşturulması hedefleniyor. Çalışmaların içeriği sektör temsilcileri tarafından da tartışılıyor.

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, binalarda can ve mal kaybı en aza indirmek, hatta kayıp yaşamamak adına yönetmelikleri aynı çatı altında toplayan bir 'Yapı Yasası'na ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Binalara yönetmeliklere uygunluğunu gösteren bina sertifikası verilmesi gerektiğine değinen Küçükoğlu, "Yapı Belgesi alan bir yapı en değerli ve en yüksek teşviki hak eden yatırım muamelesi görmeli. Çünkü bu belge, yapının en başta deprem yangın, sel, güvenlik, sağlıklı yaşam ortamı, enerji verimliliği ve sera gazı salımı standartlarını karşıladığını gösterir nitelikte olacak" şeklinde konuştu.

"KALİTELİ YAPI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM"

Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, yapı belgesine sahip yapılara proje, müteahhitlik, mühendislik, ürün ve uygulama dahil tüm süreci kapsayan ve en az 5 yıl süreli sigorta güvencesi verilmesi gerektiğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta taslağı duyurulan yeni yönetmelik hakkında da görüş bildiren Küçükoğlu, "Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan TBMM Depremlere Karşı Alınabilecek Önlemleri Araştırma Komisyonu'nun Nisan ayında hayata geçirmesini planladığı 'Bina Kimlik Sistemi' kararı da binaların denetimi adına oldukça önemli bir gelişme. Bu sisteme yapıların sigortalanmasının da dahil edilmesi yapıların daha kaliteli ve güvenli olması yolunda önemli bir adım olacak" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum