Haliçport Projesi Tarihi Eserlere Zarar Verecek Mi?

İstanbul Fatih'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

08 Temmuz 2014
Haliçport Projesi Tarihi Eserlere Zarar Verecek Mi?

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Haliçport projesi kapsamında yapılacak olan kazı çalışmalarında 'tarihi eserlerin zarar göreceği' iddialarına yanıt verdi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Haliçport projesinin yapılacağı alanda bulunan tescilli yapılar ile kazı esnasında çıkacak tarihi eserlerin korunacağını söyledi.

Bakan İsmet Yılmaz, Haliçport adıyla bilinen Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi’yle bölgenin denizcilik faaliyetlerinden uzaklaşacağını savunanlara da, “Yapılacak yat limanlarıyla denizcilik faaliyetlerine devam edilecek” sözleriyle cevap verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un Haliçport’a ilişkin soru önergesini yanıtlayan Yılmaz, Haliç Tersaneler Bölgesi olarak adlandırılan ve Tersane-i Amire olarak bilinen bu alanın 3 tersaneden oluştuğunu, tersanelerin ilkini 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan tarihi Haliç Tersanesi olduğunu, ikincisinin Haliç Tersanesi’nin yanındami Taşkızak Tersanesi olduğunu, son olarak Camialtı Tersanesi’nin inşa edildiğini kaydetti.

''SOSYAL ALANLAR OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR''

1455 yılı Fatih Sultan Mehmet döneminde yapılan Haliç Tersanesi halen faal olduğunu ve İstanbul Deniz Otobüsleri tarafından kullanıldığını belirten Yılmaz, ''Bu tersane Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ‘Haliçport Projesi’ içinde yer almıyor. Taşkızak ve Camialtı Tersaneleri uzun zamandır atıl durumda. Mevcut projeyle bu alanda hem denizcilik faaliyetlerine devam edilmesi hem de geri sahasında sosyal ve kültürel alanların oluşturulması hedefleniyor'' dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

''Atıl durumdaki bu alanın canlandırılarak ekonomiye ve istihdama fayda sağlaması amacıyla Maliye Bakanlığı tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na tahsisi gerçekleşti. Yüksek Planlama Kurulu da Haliçport’un Yap-İşlet-Devret modeliyle ihale edilmesi için bakanlığa yetki verldi. İhalesi yapıldı ve sözleşmesi imzalanarak yer teslimi gerçekleştirildi. Sözleşme hükümlerine göre bu alanda bulunan hiçbir tescilli yapıya kesinlikle dokunulmayacak ve bu tescilli yapılar onarılarak koruma altına alınacaktır. Proje alanı olan ve atıl durumdaki Taşkızak ve Camialtı Tersaneler bölgesinin, Haliç Tersane Bölgesi ile hiçbir ilgisi bulunmadığı gibi proje alanında hiçbir gemi üretim ve bakımı da yapılmıyor''

İşte Haliçport projesinin kapsadığı alanı gösteren kroki:

halicport-projesi-tarihi-eserlere-zarar-verecek-mi-detayHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

Loes Groenedijk

19 Feb 2015, 17:52

Dear Sir/Madam, I am a student of the Technical University of Delft, The Netherlands and currently working on my graduation project. I am investigating the situation in the Haliç Port and I was wondering if you have any information about the buildings numbered in the image above (# 3,4, 14 and 15). Hope to hear from you soon. Kind regards, Loes Groenendijk


GÜNDEM HABERLERİ


Akın 688 Eryaman daireleri 155 bin TL’den başlıyor

Akın 688 Eryaman daireleri 155 bin TL’den başlıyor

Ankara Etimesgut’ta hemen teslim olanağı sunan Akın 688 Eryaman projesi 155 bin TL’ye ev sahibi olma

19 Eylül 2017


TGM Trend Gayrimenkul: İstanbul'da her gün 350 aile taşınıyor

TGM Trend Gayrimenkul: İstanbul'da her gün 350 aile taşınıyor

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, sıfır eve geçişlerde en düşük oranın temmuz ve ağu

19 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat