Hangi Vatandaşlara Emlak Vergileri İade Edilecek?

19 Haziran 2014
PAYLAŞ
Hangi Vatandaşlara Emlak Vergileri İade Edilecek?

Maliye Bakanlığı aldığı bir kararla hangi vatandaşlara emlak vergilerinin iade edeceğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde bilmeden emlak vergisi ödeyen emeklileri, ev hanımlarını, işsizleri ve engellileri yakından ilgilendiren bir gelişme oldu.

Geçtiğimiz günlerde bilmeden emlak vergisi ödeyen emeklileri, ev hanımlarını, işsizleri ve engellileri yakından ilgilendiren bir gelişme yaşandı. Söz konusu vatandaşların haliz hazırda ödenmiş emlak vergilerinin iade süreci başladı. Halen bu aftan faydalanmadıysanız, bu haberi dikkatlice okumanızı öneriyoruz.

Çok sayıda belediye, 200 metrekareyi aşmayan bir konutu olan ve emlak vergisi ödememesi gerektiği halde, bilmeden emlak vergisi ödeyen; emekli, ev hanımı, işsiz ve engelli vatandaşlarımıza; “Ödediklerinizin iadesi söz konusu değil. Böyle bir uygulama yok” diyordu. Maliye Bakanlığı yayınladığı bir özelge ile bu belirsizliği ortadan kaldırdı.

''ÖDENEN EMLAK VERGİSİNİN İADESİ MÜMKÜN''

Gelir İdaresi Başkanlığı 14 Mayıs 2014 tarih ve 82673428-175.01.03-52964 sayılı özelgesi ile; “Geçmiş yıllarda indirimli bina vergisi şartlarını taşıdıkları halde bundan yararlanamayanlara, geriye dönük olarak (2009-2014 döneminde) ödenen emlak vergisinin iadesinin mümkün olduğunu” açıkladı.

YAPILMASI GEREKENLER

Geçmiş yıllarda, bilmeden emlak vergisi ödeyen emekliler ve diğerleri;

1. İlgili belediyenin, emlak vergisi birimine, bir düzeltme dilekçesi verip, durumu açıklayın ve Vergi Usul Kanunu’nun 120. ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın özelgesini dayanak göstererek, ödediğiniz vergilerin iadesini talep ediniz. Belediye, düzeltme ve iade yapmak mecburiyetindedir.

2. Emlak vergisi birimi düzeltme yapmazsa veya 60 gün içinde dilekçenize yanıt vermezse, Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi verin.

3. Belediye Başkanlığı da olumsuz yanıt verirse veya 60 gün içinde yanıt vermezse, 30 gün içinde vergi mahkemesine dava açınız.


"Hangi Vatandaşlara Emlak Vergileri İade Edilecek?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap