Harem Otogarı İçin Yenileme Projesi

16 Haziran 2014
PAYLAŞ
Harem Otogarı İçin Yenileme Projesi

Uzun yıllardır yolculara hizmet veren Harem Otogarı için Büyükşehir ve Üsküdar Belediyesi düğmeye bastı. Harem Otogarı için yenileme projesi geliştirildi.

Büyükşehir ve Üsküdar Belediyesi, Harem için ortak bir çalışmayla otogarın yenilenmesini sağlayacak. Otogar taşınacak, turistik gemiler için liman yapılacak. Ayrıca eğlence ve dinlenme alanları oluşturulacak.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Büyükşehir Belediyesi ve Üsküdar Belediyesi, otogarın da içinde bulunduğu Harem bölgesi için yenileme projesi hazırladı. Otogarın taşınmasıyla başlayacak proje çerçevesinde, turistik gemilerin barınabileceği bir liman, eğlence, dinlenme, piknik ve spor alanlarının yapılması planlanıyor. Projeyle ilgili 1/5000’lik plan çalışmaları tamamlandı, 1/1000’lik plan çalışmaları ise devam ediyor.

DENİZ ULAŞIMI CANLANACAK

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Harem projesiyle ilgili detayları şöyle anlattı: “Tarihi Yarımada’nın en güzel görülebileceği nokta olan Harem, Üsküdar’ı Üsküdar yapan değerlerden biri. Harem, sadece İstanbul ve Üsküdar için değil, İslam medeniyeti için de önemli bir merkez, Avrupa ve Anadolu’nun giriş ve çıkış noktasıdır. Burası Harem adını, Osmanlı zamanında hacca gidenler Kâbe’ye buradan uğurlandığı için almıştır. Önümüzdeki yıl bir ilki gerçekleştireceğiz ve Osmanlı dönemindeki Harem’den hacı uğurlama geleneğini yeniden başlatacağız. Yıllarca hizmet veren otogarın yolcu yükü ve önemi, büyük otobüs şirketlerinin Anadolu yakasındaki farklı noktalarında kendi terminallerine taşınmasıyla azaldı. Harem’in ulaşımfonksiyonu daMarmaray, 2015 yılı sonunda açılması planlanan Avrasya Tüneli ve inşaatı devameden 3. köprü ile giderek kaybolacak. Harem’in ulaşımla dostluğu, yeni dönemde, deniz ulaşımı ve büyük yolcu gemilerinin barınacağı liman olarak devam edecek.

SEYİR TERASLARI OLUŞTURULACAK

Türkmen, Harem’in turistlerin ağırlanabileceği birmerkez olmasını istediklerini ifade ederek, “Üsküdar’dan Salacak sahili boyunca Harem’e kadar seyir terasları oluşturacağız. Hatta nostaljik bir tramvay düşüncemiz de var. Bu dönemHaremyeni bir çehreye bürünecek ve yeni bir vizyonu olacak” diye konuştu.


"Harem Otogarı İçin Yenileme Projesi" haberine ait yorum yok

Yorum Yap