Harmandere Sosyal Konutları'nda çalışmalar sürüyor

Pendik'in Harmandere bölgesinde çalışmalarına başlanan sosyal konutlar projesinde, ikinci etabın çalışmalarına da yakında başlanacağı öğrenildi.

08 Temmuz 2017
Harmandere Sosyal Konutları'nda çalışmalar sürüyor Pendik'in Harmandere bölgesinde çalışmalarına başlanan sosyal konutlar projesinde, ikinci etabın çalışmalarına da yakında başlanacağı öğrenildi.

Pendik Belediyesi'nin, Harmendere'nin uzun yıllardır süren imar ve tapu sorunun tek bir çalışmayla ortadan kaldırmayı hedeflediği sosyal konut projesinde, tamamlanan ilk etabın ardından ikinci etap çalışmalarının da kısa sürede başlanacağı bildirildi. Öte yandan eskiden gecekondulardan oluşan Harmendere'de sosyal konutlar projesi ile oluşturulan lüks yeni konutların hak sahiplerine teslimi başlandı.

Pendik Belediyesi'nin yoğun çalışmaları ile Harmandere'ye hem lüks hem de güvenli yeni konutlar inşa ediliyor. 164 gecekondun dönüşümünü sağlayan proje, bölgeye yeni bir hava katacağa benziyor.

PARSELLERDEKİ TAPU SORUNU YOĞUN ÇALIŞMAYLA ÇÖZÜLDÜ

Kentsel dönüşüm çalışmalarının en önemli engellerinden biri olan parsellerdeki tapu sorunu, Harmandere'nin 3962 Ada 6 ve 7 parsellerinde de görülüyordu. Ancak Pendik Belediyesi'nin yoğun çalışmalarıyla hissedarlar arasındaki anlaşmazlıklar çözülerek yıllardır yenilenemeyen riskli yapılar güvenli ve lüks bir şekilde yenileniyor. Belediyenin anlaşma sağladığı 5 hissedarın tapuları, 6306 Sayılı Yasa kapsamında ayrı bir parsel üzerinde toplandı. Böylelikle kentsel dönüşüm ile yapılarını yenilemek isteyen 55 mal sahibi, aynı ada parseli üzerinden hem tapularını hem de yeni bina yapma ruhsatını almış oldu.

Bir diğer parsel ve imar sorununun yaşandığı 3963 Ada 15 ve 16 parsellerinde de yoğun çalışmalar çözümü getirdi. Bu alandaki 15 mal sahibine tapuları verilirken 25 mal sahibiyle de kentsel dönüşüm ile yeniden yapım konusunda anlaşma sağlandığı öğrenildi.

ESKİNİN GECEKONDU BÖLGESİ ŞİMDİLERİN LÜKS YERİ

Pendik'te yer alan Harmanderi'nin uzun yıllardır gecekondu sorunu bulunuyordu. Bölgede zor da olsa başlanan sosyal konut projesi ile gecekondu görünümü, yerini lüks ve güvenli bir ortama bırakıyor.

Birinci etap çalışmalarının bittiği projede, 6 daireden 70'i gecekondu sahiplerine teslim edilirken 26 dairenin de tahsis işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

2. ETAP ÇALIŞMALARI DA BAŞLIYOR

Pendik Belediyesi'nden edinilen bilgiye göre Harmandere'de ikinci etap çalışmalarının yakın zamanda başlayacağı öğrenildi. İkinci etapta 120 daireyi kapsayan çalışma, tamamlanmasından sonra mülkiyeti imar planlarına göre yol, park gibi donatı alanlarında ve diğer kamusal alanlarda kalan 68 gecekondu sahibini yeni dairelerine kavuşturacak.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası’ndan 7 arsa satacak

İstanbul Defterdarlığı Avrupa Yakası’ndan 7 arsa satacak

İstanbul Defterdarlığı Bağcılar, Silivri, Beylikdüzü ve Çatalca’da konumlanan 7 arsasını ihaleye sun

18 Kasım 2017


Gebze Ahu Evleri fiyatları 375 bin TL'den başlıyor

Gebze Ahu Evleri fiyatları 375 bin TL'den başlıyor

Kocaeli Gebze'de yükselen Gebze Ahu Evleri projesinde inşaat çalışmaları sürüyor.

18 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.