Hasankeyf'in yeni yerleşim yerinde 710 konut yapılacak

Batman'ın Hasankeyf ilçesinde yaşayan vatandaşların inşası süren yeni ilçedeki konutlara taşınmasına sayılı günler kaldı.

11 Eylül 2017
Hasankeyf'in yeni yerleşim yerinde 710 konut yapılacak Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santral (HES) Projesi nedeniyle su altında kalacak Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki vatandaşlar, inşaat çalışmaları devam eden yeni konutlarına taşınmak için gün saymaya başladı.

Ilısu Barajı ve HES Projesi'nde, 31 Aralık 2017'de suyun tutulmaya başlanması amaçlanıyor. Su altına kalacak Hasankeyf'te yaşayan vatandaşlar için yeni yerleşim yerinde 710 konut hayata geçiriliyor.

Kaymakamlık, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, Batman Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Meslek Yüksek Okulu, 25 yataklı Hasankeyf Devlet Hastanesi, kütüphane gibi bir çok kurumun hizmet verdiği yeni yerleşim yerinde, 1 kilometre uzunluğundaki duble ve bölünmüş köprünün de önümüzdeki yıl tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor. Hasankeyf'in tümüyle taşınmasıyla ilçe, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra kültürel yarım adasıyla Türkiye'nin en modern ilçelerinden biri olacak.

Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, devletin ilçeye ayrı bir önem verdiğini, tarihi ilçede devletin çok büyük projeler hayata geçirdiğini belirtti.

Baygüven, "Kamu kurumlarının yüzde 90'ı yeni yerleşim yerine taşındı. Hak sahibi komisyonu başkanı olarak çalışmalarımızı bitirdik” ifadelerini kullandı. Baygüven ayrıca 710 müstakil konut yapıldığını, 130 ile 150 metrekare arası kullanım alanına sahip, müstakil bahçesi olan konutların yapımının sürdüğü bilgisini de verdi.
Konutların yaklaşık yüzde 50'sinin tamamlandığını, bölgede eşi emsali olmayan Kültür Merkezi'nin yapımının sürdüğünü de vurgulayan Baygüven, tarihi eserlerin merkeze taşınarak, burada sergileneceğini kaydetti.
Yeni yerleşim yerinde 200 kişilik öğrenci yurdunun yapımına başlandığına da değinen Baygüven, esnaf için iş yerleri de yapıldığını, bu kişilerin yavaş yavaş yeni yerleşim yerine taşınacağını söyledi.

“TÜRKİYE’NİN 4. BÜYÜK BETON KÖPRÜSÜ”

Türkiye'nin dördüncü büyük beton köprüsünün yapımının da sürdüğünü anımsatan Baygüven, su altına kalacak Hasankeyf'in gerek sosyal ve gerekse ekonomik açıdan geri kalmaması amacıyla bu çalışmaların yapıldığını, yeni yerleşim yerine gelecek olan turistlerin en iyi hizmeti alacağını aktardı.

Açıklamasına devam eden Baygüven, şunları ekledi:

"1981 yılından beri sit alanı olması sebebiyle vatandaşlarımız maalesef güzel şartlarda yaşamadı. O yüzden gerek konut ve gerekse iş yerleri olarak onlara modern bir yapı sunuyoruz. Burası devletimizin vizyon projelerinden biri. Baraj ve tarihi olmasından dolayı inşaat yapılamamış ve yatırım burada kısır kalmıştır. Ama artık devletimiz güzel ve modern bir şehir tesis ediyor. Vatandaşlarımızın daha güzel ve konforlu konutlarda yaşaması, esnafın güzel ve modern iş yerlerinde hizmet sunması amaçlanıyor."HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İnşaat Güven Endeksi'nde büyük bir düşüş yaşandı

İnşaat Güven Endeksi'nde büyük bir düşüş yaşandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan 2018 Eylül ayı güven endeksi verilerine göre

24 Eylül 2018


Yabancı yatırımcının Trabzon ilgisi her geçen gün artıyor

Yabancı yatırımcının Trabzon ilgisi her geçen gün artıyor

Trabzon, Türkiye’den konut satın alan yabancıların en çok tercih ettiği şehirler arasında bulunuyor.

24 Eylül 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum