Havaray Günde 200 Bin Yolcu Taşıyacak

İstanbul'un toplu taşımasına güç katacak Havaray projesi günlük 200 bin yolcu kapasitesi ile çalışacak ve duraklar arası yolculuk 2 dakikaya düşecek.

06 Ağustos 2014
Havaray Günde 200 Bin Yolcu Taşıyacak

İstanbul'un toplu taşımasına güç katacak Havaray projesi günlük 200 bin yolcu kapasitesi ile çalışacak ve duraklar arası yolculuk 2 dakikaya düşecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirecek. Havaray projesi ile 47.8 kilometrelik 10 ayrı hatta günde 200 bin yolcu taşınabilecek. Havaray, metrobüsle entegre olacak, duraktan durağa 2 dakikada gidecek...

İstanbul’da toplu taşımada yeni bir dönem başlıyor. Metrobüs, metro, tramvay ve teleferikten sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ulaşım yatırımlarına Havaray projesi de (Havada giden tramvay) eklendi. Kısa mesafe olarak 10 ayrı hatta düşünülen sistem, mevcut trafiği ve yolları etkilemeden havadan sefer yapacak. Havaray projesinin etüt çalışmaları için ilk ihaleyse önümüzdeki ay gerçekleşiyor. Raylı sistemi havaya taşıyarak alternatif bir yol ortaya çıkartan İstanbul Havaray projesinin hangi semtlerden geçeceği de büyük oranda belirlendi.

METROBÜSLE BAĞLANTILI OLARAK ÇALIŞACAK

Havaray hatlardan 4’ü Anadolu Yakası’nda bulunurken, 4’ü de Avrupa Yakası’nda yapılacak. Sütunlar üzerinde hareket edecek olan havaray, böylece mevcut trafiği ve yolları da etkilemeyecek. Toplu taşımada metro ve metrobüs gibi sistemlerle de entegre olacak havaraylar, kısa mesafeli ulaşımı büyük oranda rahatlatacak.

DURAKLAR ARASI YOLCULUK 2 DAKİKAYA İNECEK

Şu anda minibüslerin ulaşımı sağladığı bölgelere yapılacak havaraylar sonrası minibüslerin kaldırılması gündeme gelmesi bekleniyor. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin’de de gözde toplu taşıma sistemi olarak kullanılan havarayla günde 40-50 bin yolcu taşınabiliyor. Yüksek kapasiteli olanlar günde 200 bin yolcu kapasitesine ulaşabiliyor. Sistemin duraklar arası yolculuk süresi ise 2 dakika olacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.