Haydarpaşa Garı Restorasyonu Başlıyor

08 Aralık 2015
PAYLAŞ
Haydarpaşa Garı Restorasyonu Başlıyor

Kadıköy Belediyesi Haydarpaşa Garı restorasyon projesini onayladı. Önümüzdeki günlerde restorasyon çalışmalarının başlaması bekleniyor...

1908 yılında inşa edilen Haydarpaşa Garı orjinaline sadık olarak restore edilecek. 28 Kasım 2010’de çıkan yangında çatısı hasar gören Haydarpaşa Garı Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında restore edilecek.

Kadıköy Belediyesi daha önce projeyi orijinal haline uygun olmadığını belirterek red etmişti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu tarihi gar binasının restorasyonuna itirazları olmadığını belirterek, "Orijinal haline sadık bir restorasyon projesi önümüze gelirse elbette onaylarız" demişti.

Revize edilen yeni proje için açıklamada bulunan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, "Haydarpaşa Garı tarihi bir mirastır. Gar, kent belleğine katkı sağlayacak ve sürekli canlı tutacak biçimde korunmalıdır. Yangından sonra Gar binası adeta kendi kaderine terk edilmişti. Devlet Demiryolları’nın binanın orijinal haline uygun bir restorasyon projesi hazırlaması oldukça sevindirici. Ama asıl önemli olan Gar’ın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbullulara bir gar olarak hizmet etmesi. Kadıköylüler binanın daha fazla zarar görmeden bir an önce restore edilmesini ve Gar olarak hizmet vermesini istiyor." dedi.


"Haydarpaşa Garı Restorasyonu Başlıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap