Haydarpaşa Garı Satılıyor

28 Nisan 2014
PAYLAŞ
Haydarpaşa Garı Satılıyor

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bu yıl 7 milyar dolarlık özelleştirme hedefine ulaşırız. Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi imar çalışmasından sonra programa alınacak. Yoğun ilgi olur” dedi.

Bakan Şimşek, tüm dünyanın ekonomik sıkıntı içinde olduğu 2013 yılında, hedeflerinin çok üzerine çıkarak, özelleştirmelerden 12.5 milyar dolarlık gelir elde ettiklerini belirterek, “Bu yıl da yaklaşık 7 milyar dolar olan özelleştirme geliri hedefinin yakalanacağına, hatta bu tutarın üzerine çıkılacağına inancımız tam” dedi

 

Hükümet imar planı yetkisi alarak, kamuya ait, atıl arsaları ve tarihi binaları ekonomiye kazandırmak için çalışıyor. Proje ile İstanbul’da Boğaz’a nazır birçok kamu binası kiralama ve satış yöntemi ile elden çıkarılacak.

 

Turizmciler ve inşaat firmaları devletin özellikle İstanbul’daki paha biçilemez tarihi binaları satışa çıkarmasını bekliyor

 

 Hazine’ye 58.3 milyar $
Bugüne kadar elde edilen toplam tutarın 58.3 milyar dolara, Hazine’ye ve ilgili kuruluşlara aktarılan kaynaklar toplamının 40.7 milyar dolara ulaştığını belirten Şimşek, şu bilgileri verdi: “Özelleştirmelerde doğru zaman, doğru fiyat ve açık rekabet ortamı, talebi ve dolayısıyla bedel artışını da beraberinde getirdi.

 

Özelleştirme portföyündeki şirket, varlık ve imtiyazların yanı sıra özelleştirmeye hazırlık için mevzuat çalışmaları devam eden spor-toto, at yarışları gibi yeni özelleştirme projeleri üzerinde de çalışıyoruz. Kamunun elinde kalan tek gaz dağıtım şirketi İGDAŞ’ın özelleştirilmesi de önümüzdeki dönemde gündeme gelebilecek.

 

Haydarpaşa Gar ve Liman Dönüşüm Projesi de imar çalışmalarının tamamlanmasından sonra özelleştirme programına alınacak ve ilgi çekici özelleştirme projeleri arasına girecektir.”

 


"Haydarpaşa Garı Satılıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap