• Emlak Haberleri
  • Hazine arazileri uygun fiyat ve koşullarla vatandaşlara kiralanacak

Hazine arazileri uygun fiyat ve koşullarla vatandaşlara kiralanacak

Yerli üretimin arttırılması için devlet hazinesine ait olan 47,7 milyon metrekare arazi, oldukça uygun fiyat ve koşullarla vatandaşlara kiralanacak.

26 Eylül 2018
Hazine arazileri uygun fiyat ve koşullarla vatandaşlara kiralanacak Yerli üretimin artırılması, hayvancılık, tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesi için devlet hazinesine ait olan toplam 47.7 milyon metrekare arazi, oldukça uygun fiyat ve koşullarla vatandaşlara kiralanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan çalışmalar neticesinde kullanılmayan arazilerin en verimli şekilde kullanılması sağlanacak.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile birlikte hazineye ait gayrimenkullerin ağaçlandırılması için teşvik çalışmalarına başlandığını duyurdu. Bu çerçevede dönüm başına yıllık 6 lira 75 kuruşa kiraya verilecek olan hazine arazilerinde ceviz, badem, Antep fıstığı, zeytin başta olmak üzere kavak, kızılağaç, okaliptüs, fıstıkçamı, kızılçam, sedir, köknar, ladin, akasya gibi bitki ve ağaç türlerinin yetiştirilmesi sağlanacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın birlikte yürüteceği çalışma ile hazine arazilerinde üretim yapmak isteyen vatandaşlar büyük fırsatlar elde edecek. Düzenlemeden yararlanmak isteyenler, söz konusu taşınmazları çok yıllık bitkiler için 10 yıl, tek yıllık bitkiler için ise 5 yıla kadar kiralayabilecek.

KİRACILAR BELİRLENİRKEN BELLİ KRİTERLER KULLANILACAK

Tıbbi ve aromatik bitki ile süs bitkileri yetiştirilmesi için kullanılacak arazilere birden fazla başvuru yapılması durumunda, sözleşme imzalanacak kiracıların belirli kriterlere göre puanlama yapılarak seçileceğini ifade eden Bakan Kurum, kadın girişimcilere, 18-40 yaş arasındaki genç çiftçilere, arazinin olduğu konumda ikamet edenlere ve bu tür bitkilerin yetiştirilmesiyle ilgilenen kooperatiflere ayrıcalık tanınacağını söyledi.

YÜZDE 70 İNDİRİM FIRSATI

Hazineye ait arazilerin ‘irtifak hakkı tesisi’ şeklinde isimlendirilen sistemle vatandaşlara uzun süreli olarak kiralanacağını belirten Bakan Kurum, bu sistemden yararlanarak hayvancılık yapmak isteyenlere ise 30 yıla kadar arazi desteği sunduklarını ifade etti. Vatandaşların kiralayacakları hazine arazilerine ödemesi gereken tutarın, rayiç bedelin yüzde 1’i üzerinden hesaplanacağını kaydeden Bakan Kurum, ayrıca yatırımın ilk 3 yılında bu bedelden de yüzde 70 oranında indirim sağlayacaklarını ifade etti.

64 İLDE 41.7 MİLYON METREKARE ARAZİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülecek olan 3 proje için Türkiye’nin 64 ilinde bulunan toplam 41.7 milyon araziyi vatandaşların kullanımına sunduklarını ifade eden Kurum, kiralanacak olan taşınmazların tespiti için 3’er aylık periyotlar halinde çalışma yürütüleceğini ve kiraya açılacak olan taşınmazların Milli Emlak Genel Müdürlüğü sitesinde ve ilgili belediye, ticaret, sanayi ve ziraat odalarında ilan edileceğini söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yabancılara konut satışı Eylül ayında düştü

Yabancılara konut satışı Eylül ayında düştü

Geçtiğimiz ay yabancılara yapılan konut satışında yaşanan düşüş dikkat çekti.

16 Ekim 2019


Eylül ayında Türkiye genelinde 146 bin konut satıldı

Eylül ayında Türkiye genelinde 146 bin konut satıldı

Konut satışlarında yükseliş sürüyor. İşte Eylül 2019 dönemine ait rakamlar…

16 Ekim 2019


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum