Hazine arazilerini kimler kiralayabilecek?

Tarımsal üretimi artırma adına hazine arazilerinin kiralanması başlıyor. Peki, hazine arazilerini kimler kiralayabilecek?

27 September 2020
Hazine arazilerini kimler kiralayabilecek? Türkiye genelinde tarımsal faaliyetleri ve üretimi artırma adına hazine arazilerinin kiralanması ve bu arazilerde tarım faaliyetlerinin yapılması planlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen bu çalışmada kiralamalar başlıyor.

Bakanlıktan yapılan bilgilendirmeye göre; Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir, Afyonkarahisar olmak üzere ilk etapta 6 şehirde hazine arazileri kiralanacak. Bu şehirlerde toplam bin 291 taşınmazın kiralanması gündemde. Arazilerin toplam büyüklüğü ise 41.5 milyon metrekare.

PROJEDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazine arazilerini kiralama projesine başvurular 28 Eylül itibarıyla başlayacak. Hazine arazilerinin kiralanmasına yönelik usul ve esasları içeren tebliğe göre kiralamaları şu kişiler yapabilecek:

1- Arazinin bulunduğu köy, mahalle nüfusuna kayıtlı olan ve o köyde, mahallede ikamet edenler,

2- Arazinin bulunduğu köy, mahalle nüfusuna kayıtlı olmamakla birlikte en az 3 yıl süreyle o köyde veya mahallede ikamet edenler,

3- Arazinin bulunduğu köy veya mahalle nüfusuna kayıtlı olan ancak o köyde, mahallede ikamet etmeyen topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçiler de faydalanabilecek.

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Bakanlığın söz konusu projesinden faydalanarak hazine arazileri üzerinde tarımsal üretim yapmak isteyenler, arazinin bulunduğu şehirdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Milli Emlak Dairesi Başkanlığı veya ilçede bulunan Milli Emlak Müdürlüğü'ne başvurularını sunacak. Son başvuru tarihi şehirden şehre farklılık gösterebiliyor. Bu kurumlardan ayrıca fiyat ve ödeme bilgileri de alınabilecek.

PUANLAMA SİSTEMİ OLACAK

Başvuru sürecinden sonra en geç 5 iş günü içerisinde başvurular değerlendirmeye alınacak. Her başvuru sahibi için nüfus kaydı, ikamet, arazi varlığı, medeni durumu ve aile nüfusu bilgileri kontrol edilerek puanlanacak. Puanlama sistemi şu şekilde: Arazinin bulunduğu köyde oturan veya o köye kayıtlı olanlara 20 puan, köyde kayıtlı olmayıp 3 yıldır oturanlar 10 puan, köy nüfusuna kayıtlı olanlar 5 puan kazanacak. Yapılan bilgilendirmeye göre, toprağı olmayanlar 60 puan, 10 dönümden az toprağı olanlar 40 puan, 30-40 dönüm arası toprağı olanlar 10 puan, evli ve 3'ten fazla reşit olmayan çocuğu olanlar 20 puan, 2'ye kadar çocuğu olanlar 15 puan alabilecek.

KURA ÇEKİMİ YAPILACAK

Kiralaması yapılacak tarım arazisi için kura çekimi yapılacak. Başvuru sıralama listesi dikkate alınarak en yüksek puanı alandan başlamak üzere, ilan edilen taşınmaz sayısı kadar başvuru sahibi değerlendirme süresinin bitiminden itibaren en geç 15 gün içerisinde kura çekimi düzenlenecek.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İş Yeri Kiralarında Uygulanabilecek Tavan Zam Oranı Belli Oldu

İş Yeri Kiralarında Uygulanabilecek Tavan Zam Oranı Belli Oldu

Kasım ayı enflasyon oranı sonrası iş yerleri kiralarında uygulanabilecek tavan zam oranı yüzde 53.40

04 December 2023


Konut satışına yeni düzenleme geliyor

Konut satışına yeni düzenleme geliyor

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılma

03 December 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum