• Emlak Haberleri
  • Hazine taşınmazlarındaki ticari ünitelerden kira alınmayacak

Hazine taşınmazlarındaki ticari ünitelerden kira alınmayacak

Koronavirüs salgını nedeniyle faaliyetlerini durduran esnafa sevindirici haber geldi.

23 March 2020
Hazine taşınmazlarındaki ticari ünitelerden kira alınmayacak Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye'de ciddi önlemler alınmaya devam ediliyor. Uzmanlar tarafından insanlara sokağa çıkmama konusunda uyarılar gelirken işleri etkilenecek esnafa da yardım ediliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabı üzerinden Koronavirüs tedbirleri kapsamında Bakanlık olarak uygulamaya aldıkları faaliyetlerden bahsetti.

Bakan Kurum yaptığı açıklamada, "Korona virüs önlemleri kapsamında, hazine taşınmazları üzerinde tahsisli olan ve faaliyetleri durdurulan ticari ünitelerden bu süreçte kira bedeli alınmayacak, açık olan ticari ünitelerde ise personel sayısı ve faaliyet süresi dikkate alınarak kira bedelinde indirim sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.

TÜM TÜRKİYE'DE GEÇERLİ OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye ilişkin genelge, 81 ildeki bakanlık müdürlüklerine gönderildi. Genelgede kamu idarelerince kiralanan taşınmazlarda büfe, kantin, çay ocağı ve benzeri amaçlarda kullanılmak üzere kiraya verilecek yerlerin tahmini kira bedelinin; idare yetkililerinden alınacak personel sayısı, elde edilen gelir, kiralanacak alan gibi bilgiler de göz önünde tutularak idarece tespit edildiği belirtildi.

Genelgede şu ifadeler yer aldı: "Kiracıları tarafından talep edilmesi halinde, yönetmeliğin 67 ve 70'nci maddelerine göre idaremizce kiraya verilen büfe, kantin, kafeterya, çay ocağı gibi tahsisli taşınmazlardaki ticari amaçla kullanılan yerler ile İçişleri Bakanlığınca 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla faaliyet göstermemesine karar verilen yerlere ait kira bedellerinin, faaliyet göstermediği süreye isabet eden kısımlarının kira bedelinden indirilmesi, iade edilmesi veya mahsup yapılması; tahsisli taşınmazlardaki ticari amaçla kullanılan yerlerden faaliyetine devam edenlerde personel sayısı ve faaliyet sürelerindeki değişiklikler dikkate alınarak yeniden belirlenmesi suretiyle gerekli indirim, iade ve mahsubun yapılması uygun görülmüştür."


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum